„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu”

Robert Collier

Jeśli spojrzałbyś na wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek odnieśli wielki sukces to jednym z najważniejszych elementów jest konsekwencja w realizacji celów. Nawet najbardziej utalentowani ludzie na świecie, nie osiągnęliby sukcesu bez ciężkiej i systematycznej pracy każdego dnia. To jak wygląda życie człowieka zależy od tego, co najczęściej powtarza w swoim życiu. To ilość czasu i zaangażowania włożonego w jakąś czynność sprawia, że w pewnym momencie w końcu odniesiemy w tym sukces. Kiedy powtarzasz jakąś czynność przez odpowiednio długi czas oraz wystarczająco często to w pewnym momencie stanie się to dla Ciebie nawykiem.

Czym jest nawyk?

Nawyki są kształtowane od bardzo wczesnego dzieciństwa w życiu każdego człowieka. Od momentu urodzenia do 6 roku życia mózg dziecka jest jak bardzo chłonna gąbka. Przejmujemy wtedy schematy i nawyki ludzi, którymi się otaczamy. Są to oczywiście głównie nasi rodzice lub opiekunowie z którymi spędzamy najwięcej czasu.

Dziecko uczy się głównie poprzez naśladowanie swojego otoczenia. W taki sposób właśnie kształtują się nasze nawyki i przekonania, które później będą decydować w 95% o wszystkich decyzjach, które podejmujemy w życiu. To Twoja podświadomość kreuje Twoją rzeczywistość. Ponieważ myśli i działania, które powtarzamy każdego dnia sprawią, że to w pewnym momencie stanie się Twoją rzeczywistością. Dziecko nie potrafi odróżnić, które nawyki i przekonania są dobre lub złe. Dlatego każdy z nas będzie miał sporo tych dobrych, jak i złych nawyków. Wszystko zależy od tego, co przekazali Ci rodzice, nawet kompletnie nieświadomie.

Wszystkie działania, które powtarzasz codziennie są nawykiem. Wszystkie schematy, programy i nawyki są zapisywane na dysku twardym w Twoim mózgu, który nazywamy podświadomością. To podświadomość decyduje o Twoim życiu. Codziennie podejmujesz 95% decyzji nawykowo. Nie analizujesz i nie zastanawiasz się nad nimi, tylko to robisz.

Dlaczego tak trudno jest zmienić swoje nawyki?

Każdy Twój nawyk został zapisany w podświadomości. Wszystko to co wykonujesz codziennie, nawykowo ukształtowało mózg w konkretny sposób. Im częściej powtarzasz jakąś czynność, tym mocniejsze są połączenia w mózgu. Jest to naturalny proces, dzięki któremu Twój mózg oszczędza niesamowicie dużo energii, kiedy już nauczysz się jakiejś czynności.

Wykonywanie jakiejś czynności sprawia, że trenujesz swój mózg dokładnie tak samo, jak trenujesz mięśnie na siłowni. Im więcej wykonujesz ćwiczeń, tym mięśnie stają się silniejsze, mocniejsze i bardziej wytrzymałe. W ten sposób dużo łatwiej jest Ci podnieść większe obciążenie lub wykonać jakieś ćwiczenie. W pewnym momencie robisz to wręcz naturalnie, bez większego wysiłku. Dokładnie tak samo jest, kiedy wykonujesz inne czynności. Każde Twoje działanie stymuluje mózg do rozwoju. Dlatego najłatwiej będzie wykonywać Ci rzeczy, które powtarzałeś przez wiele lat.

Jeśli jesteś kierowcą to musiałeś kiedyś udać się na lekcje jazdy. Na samym początku, kiedy uczysz się pewnych nowych czynności pochłania to całą Twoją uwagę. Jest tak dużo nowych rzeczy do zapamiętania na start, że trudno jest Ci czerpać przyjemność z jazdy samochodem. Kierownica, skrzynia biegów, spoglądania na lusterka i wiele innych rzeczy, o których potrzebujesz pamiętać sprawia, że kształtujesz w swoim mózgu nowe ścieżki neuronowe. Twój mózg stara się zapamiętać wszystkie te czynności po to, aby następnym razem wykonywanie nowej czynności stało się łatwiejsze. Dlatego tak ważne jest to, aby konsekwentnie powtarzać pewne czynności, aby coś stało się nowym nawykiem.

 

 

Polecam Ci także indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

Zmiana nawyków szczególnie tych mocno utrwalonych jest niezwykle trudna z paru powodów. Po pierwsze ścieżki neuronowe w mózgu są bardzo mocno utrwalone, dlatego organizm musi się ich pozbyć, kiedy chcesz zmienić nawyki. Kolejna rzecz, która ma ogromny wpływ na nasze nawyki są emocje. Każdy Twój nawyk jest mocno powiązany z emocjami. Kiedy wykonujesz jakąś czynność odczuwasz w trakcie różnego rodzaju emocje. Kiedy np. jesteś nauczony jeść czekoladę to odczuwasz w trakcie tej czynności przyjemność. Któż chciałby rezygnować z przyjemności? Na pewno nie Twój mózg! Jednak zjadanie zbyt dużej ilości czekolady, może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wagę ciała.

Dlatego przełamanie tego typu nawyków potrafi trwać bardzo długie miesiące zanim zdecydujemy się ostatecznie zerwać ze złym nawykiem. Dosłownie fizyczna struktura Twojego mózgu musi się zmienić, aby zastąpić stary nawyk na nowy. W trakcie całego procesu zmian możesz odczuwać wiele nieprzyjemności z tego tytułu.

Dodatkowo nawet, jeśli będziesz pracował nad nowym nawykiem to Twój mózg idąc na łatwiznę chętnie będzie wracał do swoich starych wyuczonych nawyków. Praca nad sobą wymaga od Ciebie bardzo dużego skupienia i uważności, aby skutecznie wprowadzić nowy nawyk.

Mózg jest dość leniwy i niechętnie podejmuje się tworzenia nowych nawyków. Szczególnie takich, które zostały w jakiś sposób wcześniej mocno utrwalone. Dlatego praca nad zmianą nawyków może być bardzo trudna i bolesna, szczególnie na samym początku.

Jak skutecznie zmienić nawyki?

Im mocniej jest w Tobie zakorzeniony pewien nawyk, tym więcej czasu i uwagi będziesz potrzebował na to, aby zmienić go na nowy. Najczęstszym błędem, który jest popełniany w trakcie zmiany nawyków jest zbyt duża ilość nowych bodźców.

Najlepszą metodą pracy nad nawykami jest metoda małych kroków. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki potrzebujesz zacząć od najprostszych czynności. Pracując jako trener personalny wielu moich klientów nie miało żadnych przyjemności z aktywności fizycznej. Wynikało to z wielu powodów – złe doświadczenia z przeszłości, dużo negatywnych nawyków niekorzystnie wpływających na zdrowie i sprawność oraz wiele więcej. Kiedy chciałem pomóc im zmienić ich życie na lepsze zauważyłem najlepsze efekty wtedy, kiedy podejmowaliśmy dużo mniejsze kroki z większą częstotliwością. Dla osoby, która nigdy w życiu nie była na siłowni samo wybranie się na trening jest wielkim wyzwaniem, a co dopiero wykonanie pełnego treningu.

Często to właśnie zbyt duża presja na osiąganie konkretnych wyników sprawia, że człowiek bardzo zniechęca się do nowej aktywności. Dlatego bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do nauki nowych rzeczy, ponieważ kształtowanie nawyków bardzo mocno wiąże się z emocjami. Im więcej jest pozytywnych emocji w trakcie wykonywania nowych czynności, tym większa szansa na utrwalanie nowych nawyków.

Jeśli planujesz zmienić jakieś nawyki dobrym pomysłem będzie stworzyć konkretny plan działania jak chcesz nauczyć się nowego nawyku lub umiejętności. Na przykład, jeśli chciałbyś czytać więcej książek zacznij od czynności, która praktycznie nie będzie wymagała od Ciebie prawie żadnego wysiłku. Na sam początek przeczytanie 5 stron nowej książki będzie wystarczające. Następnie czytaj następne 5 stron każdego dnia. Ważne, żebyś zaplanował czynność, która jest w Twoim zasięgu. Nie musisz od razu zostać mistrzem tego, czego się uczysz. Samo to, że zaczniesz i będziesz w tym konsekwentny każdego dnia doprowadzi Cię do sukcesu!

Określ zatem na początek swój pierwszy krok, który jest na tyle mały, że wiesz iż jest on w Twoim zasięgu do zrealizowania i na tyle duży, że będzie miał istotny wpływ na zmianę nawyków.

Na przykład, jeśli chcesz codziennie wykonywać minimum 10 tyś. Kroków, określ ile do tej pory ich wykonywałeś i dodaj powiedzmy 20% więcej. Każdy najmniejszy krok i nawyk, który uda Ci się wprowadzić w swoje życie będzie dla Ciebie ogromny sukcesem. To jest właśnie siła nawyku oraz małych czynności, dzięki którym możesz w dłuższej perspektywie osiągnąć sukces!

Nawyki warte miliony – jakie nawyki warto wprowadzić w swoje życie?

Nie wszystkie nawyki, które masz wpływają pozytywnie na Twoje życie. To jak wygląda obecnie Twoje życie jest konsekwencją decyzji, które podejmujesz na co dzień. Jeśli zatem nie wygląda ono tak jakbyś tego oczekiwał, potrzebujesz zmienić swoje nawyki na takie, które wspierają Cię w osiąganiu Twoich marzeń i celów. Przygotowałem dla Ciebie 5 najważniejszych nawyków, które będą wspierać Cię w osiąganiu celów:

1. Regularna aktywność fizyczna

Jednym z najważniejszych nawyków, o który powinien każdy zadbać jest zdrowie i sprawność. Jak mówi stare powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”! Regularna aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu plus codzienne spacery bardzo pozytywnie wpłyną na Twój nastrój. Odpowiednio dawkowana sprawi również, że pozytywnie wpłynie to na inne obszary życia. Regularny trening w którym stawiamy sobie coraz wyżej poprzeczkę sprawia, że kształtujemy w sobie samodyscyplinę, która jest bardzo ważna w realizacji jakichkolwiek celów. Dodatkowo uczucie sprawczości i satysfakcji z osiągniętego celu sprawi, że nabierzesz większej pewności siebie i wiary w swoje działania.

2. Medytacja

Medytacja jest swego rodzaju treningiem dla Twojego mózgu. Tak jak trenujesz swoje ciało, potrzebujesz również wytrenować umysł, żeby skutecznie realizować cele. Medytacja pomoże Ci się zrelaksować i poukładać swoje myśli w głowie. Medytacja jest również treningiem uwagi i koncentracji. Im lepiej masz wytrenowany umysł, który potrafi się skupić na tylko jednej czynności tym będziesz bardziej skuteczny w uczeniu się nowych umiejętności czy realizacji celów. Ten nawyk jest potężny!

3. Afirmacje

Myśli i słowa, które wypowiadasz na co dzień kształtują Twoją rzeczywistość. Stajesz się tym o czym myślisz i mówisz. Proponuje, żebyś zapisał sobie 10 pozytywnych afirmacji nt. siebie, pracy, marzeń i życia, które będą wspierać Cię codziennie i dodatkowo przypominać o celach. Twoje myśli mają wpływ na działania, zatem im więcej będziesz miał pozytywnych myśli, tym więcej działań się podejmiesz i będziesz chciał je realizować. Przykładowe afirmacje dotyczące bogactwa możesz przeczytać w moim artykule. 

4. Praktykuj wdzięczność

Praktyka wdzięczności bezwątpienia zmieniła całe moje życie. Twój umysł działa w bardzo prosty sposób – na czym się skupiasz, temu nadajesz swoją energię i moc. Im więcej skupiasz się na pozytywnych rzeczach, tym więcej zobaczysz tego w swoim życiu. Dodatkowo zaczynasz przyciągać do siebie więcej tego, co już masz i za co jesteś wdzięczny. Prawo przyciągania jest potężnym narzędziem, które pomoże Ci zrealizować nawet największe życiowe cele.

5. Zapisuj i realizuj swoje codzienne cele

Opierając się o metodę małych kroków, warto rozplanować swoje duże marzenia na poszczególne etapy i mniejsze kroki, które jesteś w stanie zrealizować na co dzień. Nie pójdziesz do przodu, jeśli nie nauczysz się podstaw. Dlatego, żeby wspierać swoje poczucie własnej wartości i budować pewność siebie skup się na tych małych krokach, które wykonujesz każdego dnia. Na koniec dnia, kiedy zrealizujesz wszystkie zadania poczujesz ogromną satysfakcję i chęć do działania. W ten sposób będziesz mógł zbudować trwały nawyk skutecznego realizowania nawet największych celów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak wyznaczać sobie skutecznie cele przeczytaj ten artykuł.

Polecam Ci także mój e-book Odczaruj pieniądze – poradnik jak przyciągnąć do siebie pieniądze, bogactwo i obfitość

Ten e-book to 50 stron konkretnej wiedzy jak Twoje myśli, decyzje, nawyki i zachowania mają wpływ na możliwość zarabiania pieniędzy. Został on stworzony z myślą o osobach, które chcą wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. W tym e-booku chciałbym pokazać Ci na czym polega prawdziwe życie w bogactwie i obfitości!

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top