Czym są przekonania?

Przekonania są naszym osądem na temat rzeczywistości. To są wszystkie Twoje przemyślenia, które powstały na podstawie Twoich dotychczasowych doświadczeń życiowych oraz tego co przekazali Ci inni ludzie.

Tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak obiektywna prawda – każdy z nas może postrzegać jedną rzecz lub sytuację w zupełnie inny sposób. Najlepsze jest to, że żadna z tych dwóch osób wcale nie musi się mylić!

Dużo ważniejsze jest to, w co wierzysz ponieważ Twoje myśli kreują rzeczywistość.

Nasze przekonania wynikają z subiektywnego postrzegania sytuacji. Bardzo często na nasze nastawienie mają wpływ myśli i emocje, które odczuwamy w danym momencie oraz przede wszystkim głęboko zakorzenione przekonania.

„Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz że czegoś nie potrafisz, to także masz rację!” 

Henry Ford

To jak obecnie wygląda Twoje życie jest wynikiem właśnie głęboko zakorzenionych przekonań. Zarówno Twoje sukcesy, jak i porażki są przejawem tego w co wierzysz.

Dlatego dużo ważniejsze od tego co robisz lub nie, jest to w co głęboko wierzysz. Ponieważ osoby, które mają w sobie głęboką wiarę będą potrafiły pomimo różnych przeciwności losu znaleźć skuteczne rozwiązanie swoich problemów. Z kolei osoby, które mają blokujące przekonania zawsze będą szukały wymówek i widziały przeszkody na swojej drodze. Mało tego – osoby z samoograniczającymi przekonaniami będą przyciągały do siebie sytuacje, które będą utwierdzać je w tym przekonaniu!

Przekonania są bardzo mocno powiązane z podświadomością i nieświadomością. Na co dzień 95% decyzji podejmujesz podświadomie. A podświadomość to są nasze nawyki i schematy, które najczęściej powtarzamy.

Jak przekonania wpływają na Twoje życie?

Całym Twoim życiem kierują głęboko zakorzenione przekonania. To co myślisz o sobie i innych oraz o życiu jest historią, którą sobie powtarzasz cały czas w głowie. Przekonania to są najczęstsze myśli, które pojawiają się w Twojej głowie. Zostały one ukształtowane w dzieciństwie na podstawie tego co mówili o Tobie rodzice, znajomi i otoczenie. Bardzo często ludzie biorą za pewnik opinie innych ludzi. Przekonania można porównać do stanu hipnozy lub bardzo głębokiego transu. Wtedy nasz umysł jest podatny na każdą sugestię.

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”

C. G. Jung

Najczęściej jednak opinia innych ludzi jest tylko ich własną opinią w oparciu o własną interpretację. Każdy człowiek będzie interpretował rzeczywistość poprzez własne filtry i przekonania. Dlatego pamiętaj, że nie istnieje jedna uniwersalna prawda. Dużo ważniejsze jest to, w co sam wierzysz i jakbyś chciał, żeby Twoje życie wyglądało. 

Podam Ci konkretny przykład.

Idzie sobie ulicą elegancko ubrany mężczyzna i wsiada do bardzo drogiego samochodu. Część osób pomyśli sobie „Pewnie urodził się w bogatej rodzinie”. Inni pomyślą sobie „To jest prawdziwy człowiek sukcesu” jeszcze inni będą mieli myśli typu „Z pewnością jest jakimś oszustem lub gangsterem”

Tak naprawdę to są tylko opinie ludzi, które nie są poparte żadnymi faktami. Równie dobrze ten człowiek, który wydaje się, że jest bardzo zamożny wsiada do samochodu swojego ojca i cały majątek nie należy do niego. Być może ten człowiek urodził się w biednej rodzinie, ale ciężką pracą stał się zamożnym człowiekiem. Tak samo posiadanie dóbr materialnych nie musi wiązać się z osobistym sukcesem.

Większość ludzi nigdy nie będzie dążyła do tego, aby poznać pełną prawdę danej sytuacji. Nasz umysł będzie chciał iść na łatwiznę i wybierze te myśli, które są zgodne z jego przekonaniami, w tym wypadku dotyczącymi pieniędzy i ludzi bogatych.

Właśnie na podstawie takich przemyśleń już możesz zobaczyć jakie są Twoje przekonania dotyczące życia. W ten sposób możesz pogłębić swoją świadomość i pracować nad zmianą swoich przekonań, jeśli nie są one wspierające.

Możesz mieć negatywne i pozytywne przekonania. Największym problemem jednak będą autodestrukcyjne przekonania, które będą sabotować Twoje działania. To w głównej mierze one ograniczają Cię i nie pozwalają na realizację celów.

Jedno negatywne przekonanie będzie miało ogromny wpływ na każdą sferę życia!

Najczęstsze negatywne przekonania to:

 • Nie jestem wystarczająco dobry
 • Nie zasługuje na miłość
 • Napewno mi się nie uda
 • To jest zbyt trudne
 • Jestem głupi
 • Jestem brzydki
 • Nigdy nie osiągnę wielkiego sukcesu
 • Ludzie są źli i niegodni zaufania
 • Pieniądze są złe
 • Jestem bezwartościowy
 • Nienawidzę swojego ciała
 • Nie chce przeszkadzać innym

Kiedy ktoś ma w sobie takie głęboko zakorzenione przekonania to będzie podejmował decyzje, które mają na celu utwierdzić osobę w tym przekonaniu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, dlaczego spotykają Cię cały czas takie same sytuacje pomimo Twoich starań, aby to zmienić to głównym problemem są przekonania.

Co ciekawe, jeśli masz tego typu negatywne przekonania to bardzo często prawda jest zupełnie inna! To czego tak bardzo się boimy, najczęściej nie jest prawdą.

Najważniejsze są te głęboko zakorzenione przekonania dotyczące bezpośrednio Twojej osoby. Przyciągasz do swojego życia nie to co myślisz, tylko to kim jesteś i jak myślisz o sobie. Zatem, jeśli masz pozytywne myśli na swój temat to będziesz otaczał się ludźmi, którzy myślą o Tobie dobrze!

Pozytywne przekonania na swój temat będą również miały wpływ na Twoje relacje, związek, finanse, pracę i każdy aspekt życia. Im więcej będziesz miał pozytywnych przekonań na temat siebie, tym więcej będziesz przyciągał do siebie sytuacji, które będą utwierdzać Cię w tym przekonaniu.

Jak odkryć swoje przekonania?

Aby odkryć swoje przekonania najlepiej jest dokładnie przeanalizować swoje życie oraz zadać sobie parę pytań np.:

 • Co myśle o sobie?
 • Jakie uczucia i emocje towarzyszą mi, kiedy podejmuje jakieś działanie?
 • W jaki sposób reaguję na różne sytuacje?
 • Jakie najcześciej pojawiają się myśli w mojej głowie?
 • Co myśle o życiu?
 • Co myślę o pieniądzach?
 • Jak zachowujesz się w sytuacji, kiedy ponosisz porażki lub robisz błędy? Czy myśli są wspierające czy sabotujące?
 • Czy myślisz o sobie pozytywnie i wspierająco, nawet jeśli inni ludzie Cię krytykują?

Budowanie samoświadomości, zapisywanie swoich myśli, zauważanie schematów, programów i nawyków, które powtarzasz najczęściej są doskonałym sposobem na odkrycie swoich przekonań. Każdy nawyk jest wynikiem pewnego głębokiego przekonania nt. Ciebie i życia.

W przypadku negatywnych przekonań bardzo często jest tak, że unikamy konfrontacji z sytuacjami, które mogłyby zmienić nasze głęboko zakorzenione przekonania.

Jeśli, więc nie wierzysz w powodzenie swoich działań dotyczące jakiegoś projektu to bardzo możliwe, że będziesz sabotował samego siebie w taki sposób, że będziesz unikał działań, które przybliżą Cię do sukcesu. Paradoksalnie im więcej masz wątpliwości w powodzenie czegoś to większa jest szansa na końcowy sukces!

Może być tak samo odwrotna sytuacja – wykonujesz działania, które są z góry skazane na porażkę, a mimo to starasz się bardzo mocno pokazać, że jest inaczej zamiast zaakceptować pewną prawdę.

Bardzo ważna jest świadomość własnych uczuć i emocji w momencie podejmowania pewnych działań lub decyzji.

Jak przełamać samoograniczające przekonania?

Zmiana przekonań może trwać nawet latami zanim zauważymy trwałą zmianę w swoim zachowaniu, myśleniu, odczuwaniu i finalnie w swoim życiu. Wszystko zależy od tego, jak długo powtarzasz pewne czynności. Aby skutecznie zmienić przekonania należy podejmować decyzje inne, niż dotychczas robiłeś.

Pierwszym krokiem, który pomoże Ci przełamać samoograniczające przekonania jest je zidentyfikować. Zapisz na kartce wszystkie swoje negatywne myśli i przekonania.

Następnie trzeba określić, czy te przekonania są w ogóle prawdziwe. Bardzo często spotykam się z tym, że to co budzi w nas największy lęk w ogóle nie jest prawdą. Boimy się jednak zobaczyć prawdę, że jesteśmy znacznie lepsi, niż wydawało nam się do tej pory!

Kiedy już określisz swoje negatywne przekonania, kolejnym krokiem będzie podejmować decyzje wbrew temu, w co głęboko wierzysz.

Jeśli zatem myślisz o sobie, że jesteś nieatrakcyjną osobą to zacznij zachowywać się tak, jakbyś był/a atrakcyjny/a. Często osoby, które uważają się za nieatrakcyjne będą ubierały się w taki sposób, aby zakrywać swoje atuty i nie będą dbały w żaden sposób o swój wygląd.

Dlatego następnym krokiem, aby przełamać swoje ograniczające przekonania jest zacząć dbać o swój wygląd np. ubierając się w ubrania, które wstydzisz się ubrać, zadbać o aktywność fizyczną i odżywianie, dzięki czemu lepiej poczujesz się w swoim ciele i zmienisz sylwetkę. Zadbaj o każdy szczegół, który w jakiś sposób wpłynie pozytywnie na Twój wygląd w taki sposób, aby zwrócić na siebie uwagę. Dokładnie tak jak robią to osoby atrakcyjne. Osoby atrakcyjne dbają o swój wygląd, ubierają się w taki sposób, aby podkreślić swoje piękno i dać się zauważyć innym ludziom.

Jeśli uważasz się za osobę głupią najpierw przekonaj się, jak dużo do tej pory zrobiłeś/aś w swoim życiu. Ile książek przeczytałeś/aś? Ile szkoleń odbyłeś/aś? Czy masz wyższe wykształcenie? Czy masz wiedzę i mądrość, która pozwala Ci pomagać innym ludziom? Często jest tak, że nawet brak potwierdzonych kwalifikacji nie oznacza, że jesteś osobą głupią. Możesz posiadać swoją głęboką mądrość popartą doświadczeniem. Potwierdzeniem Twojej ogromnej wiedzy i mądrości będą efekty, które uzyskujesz.

Podstawą wszystkich negatywnych i sabotujących przekonań są kłamstwa, w które kiedyś uwierzyłeś tylko dlatego, bo ktoś wyraził taką opinię wyłącznie na podstawie własnych ograniczających przekonań. Bardzo często za przekonaniem „jestem głupi” kryje się ogromna wiedzą i inteligencja, a za przekonaniem „jestem brzydki” ukrywa się niskie poczucie własnej wartości, które sprawia, że przestajemy dbać o swój wygląd, co obniża atrakcyjność. 

Najważniejsze zasada dotycząca wszystkich negatywnych i sabotujących przekonań jest taka, że zwykle to co budzi w nas ogromny lęk lub strach jest kłamstwem i najczęściej jest dokładnie sytuacja odwrotna! Np.

Jestem głupi – Kryje się za tam wiedza i mądrość.

Nie zasługuje na sukces – Masz w sobie coś wyjątkowego, dzięki czemu osiągniesz ogromny sukces.

Nie zasługuje na miłość – Każdy człowiek na tej Ziemi zasługuje na prawdziwą miłość!

Nie wiem, co robić – Głęboko w Tobie jest odpowiedź, której szukasz.

Jestem brzydki – Jesteś z pewnością bardzo atrakcyjną osobą, tylko potrzebujesz to sam odkryć.

Ważne jest to, abyś pracował nad zmianą przekonań do momentu, aż nie zauważysz trwałych zmian w swoim życiu. Kiedy coś się stanie dla Ciebie wręcz naturalne i normalne, że Twoje życie wygląda tak, a nie inaczej to oznacza, że utrwaliłeś swoje nowe przekonanie. Gratuluje! 🙂

Pamiętaj o tym, że każde Twoje negatywne przekonanie jest kłamstwem nie popartym żadnymi faktami. Masz ogromny wpływ na swoje życie poprzez myśli i decyzje, które codziennie odejmujesz. Stan się bardziej uważny tego, kim naprawdę jesteś i odkryj swoją prawdziwą moc, która w Tobie drzemie!

„Naszym największym lękiem jest to, że jesteśmy potężni ponad miarę. To nasze światło, nie nasza ciemność najbardziej nas przeraża.”

Polecam Ci także indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top