Czym jest rozwój duchowy?

czym jest rozwój duchowy

Nie istnieje jedna definicja tego, czym tak właściwie jest rozwój duchowy. Mogę za to przedstawić Tobie moją własną definicję rozwoju duchowego. W rozwoju duchowym chodzi przede wszystkim o poznawanie siebie poprzez doświadczenia, innych ludzi, sytuacje życiowe, pracę, zainteresowania i wszystko to, co Cię łączy z obecną rzeczywistością. 

Jest to chęć poznania siebie dokładnie takiego, jaki jesteś. Zarówno nasza jasna i ciemna strona tworzy całego Ciebie. Jedno bez drugiego nie istnieje. W rozwoju duchowym chodzi o pokonywanie kolejnych przeszkód w sobie, naukę i
wyciąganie życiowych lekcji z różnych sytuacji. Oczywiście w rozwoju duchowym chodzi też o to, żeby doświadczać życia w pełni. Możemy to zrobić poprzez zrozumienie siebie, innych ludzi i rzeczywistości w której się znajdujemy.

Tak naprawdę to każdy człowiek rozwija się duchowo, nawet jeśli nie jest tego w pełni świadomy. Z kolei osoby, które chcą już pracować nad sobą w sposób świadomy mogą doświadczać życia na zupełnie innym poziomie daleko wykraczającym po za ludzkie rozumowanie naszej rzeczywistości.

Świadomy rozwój wewnętrzny człowieka dotyczy przede wszystkim tego co odczuwamy w sobie. Świat zewnętrzny jest tylko obrazem tego, co jest w nas samych. Kiedy to człowiek zrozumie, wtedy już nie będzie uzależniał własnego szczęścia od tego co jest na zewnątrz, gdyż rozumie, że jest to tylko wynik tego co jest w nim samym.

W jaki sposób mogę świadomie rozwijać się duchowo?

Świadomy rozwój duchowy głównie polega na praktykowaniu medytacji oraz ciągłej chęci poznawania siebie, dokładnie takiego jaki jesteś. Praktyka rozwoju wewnętrznego to również życie tu i teraz oraz uważność. Poznawanie świata takiego jaki jest. Jest to życie w prawdziwe ze sobą. Głównym celem rozwoju duchowego jest osiągnięcie stanu oświecenia. 

Wszystkie praktyki duchowe w prawie każdym zakątku świata posiadają coś na wzór medytacji. Medytacja, modlitwa, rozmowa z Bogiem. Każdy inaczej to nazywa, jednak wszystkim chodzi o to samo. Kontakt z samym sobą, ze Wszechświatem lub Bogiem jest dla wielu ludzi bardzo ważny i potrzebny. 

Bycie sobą oraz bycie szczęśliwym tak po prostu, w rozwoju duchowym jest największym sukcesem, jaki można osiągnąć. Oczywiście ten nasz wewnętrzny sukces będzie przekładał się na świat zewnętrzny w postaci powodzenia w różnych częściach życia takich jak rodzina, kariera zawodowa, przyjaciele oraz finanse. Jednak nie są to rzeczy najważniejsze w życiu człowieka. 

Świadomy rozwój wewnętrzny to przede wszystkim obserwacja własnych myśli, uczuć, jakie odczuwamy emocje, naszych zachowań. Nasz rozwój to również otwarcie na zmiany w sobie. Mówi się, że jedyną stałą we wszechświecie jest zmiana. Życie człowieka to ciągła zmiany, im bardziej człowiek jest otwarty na te zmiany, tym jego życie wygląda znacznie lepiej i może bardziej się nim cieszyć.

Rozwój duchowy człowieka to nie tylko praktyka medytacji. Medytacja potrafi być potężnym narzędziem, dzięki której możemy stawać się bardziej świadomi samych siebie oraz otaczającej nas rzeczywistości. Znam wielu ludzi, którzy pomimo wielu lat medytacji nic to w ich życiu nie zmienia. Bardzo ważnym elementem rozwoju duchowego jest przełamywanie dotychczasowych schematów myślenia oraz przekonań.

Polecam Ci także indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

Bardzo dobrym przykładem fałszywego przekonania dotyczącego rozwoju duchowego jest ascetyzm. Rozwój duchowy wcale nie musi oznaczać wyrzeczenia się dóbr materialnych oraz życia w luksusie. Najważniejsze jest to, aby żyć w zgodzie z samym sobą. Każdy z nas może doświadczyć życia w dostatku, ponieważ wszystko co zostało stworzone na Ziemi jest dobre z myślą o ludziach. Tylko od naszego własnego postrzegania rzeczywistości zależy, czy coś jest dla nas dobre. 

Podam przykład przełamywania schematów. Jeśli ktoś pochodzi z biednej rodziny, ale chciałby w życiu doświadczyć dostatku oraz życia w dobrobycie jest to bardzo szczera i dobra intencja zmiany swojej sytuacji życiowej. Skoro nie jest to podyktowane egoistycznym zaspokajaniem własnych braków jest to jak najbardziej właściwe, aby przełamać ten schemat. Każdy człowiek na ziemi zasługuje na to, aby doświadczyć dobrego życia. 

Ważnym elementem w rozwoju duchowym jest podnoszenie naszych wibracji. A to wiąże się również nie tylko z otwieraniem się na dobre rzeczy, ale również z odpuszczaniem tego co już przestaje nam służyć. 

Kolejnym ważnym elementem praktyki duchowej jest umiejętność odpuszczania. Kiedy stajemy się coraz bardziej świadomi siebie zaczynamy rozumieć, że czasem najlepszym rozwiązaniem jest odpuścić pewne sprawy. Na przykład, jeśli mamy w sobie poczucie, że pewna relacja z drugim człowiekiem zaczyna nam przeszkadzać i nie jest dla nas w żaden sposób wartościowa to najlepszym rozwiązaniem jest ją zakończyć. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wolną wolę i pomimo szczerych chęci nie możemy zmienić innych ludzi. Dlatego najlepszym aktem miłości wobec drugiej osoby jest pozwolić komuś odejść. 

Dobrym przykładem będzie również skupianie się na przeszłości. Zbyt wielu ludzi żyje tym co się działo w przeszłości, zanim skupić się na tym co jest ważne, czyli tu i teraz. Z tego też powodu wielu ludzi niepotrzebnie bardzo cierpi. Nie możemy zmienić przeszłości. Pozostaje nam tylko ją zaakceptować i ruszyć dalej przed siebie.

Jednym z najpotężniejszych narzędzi do rozwoju naszej duchowości jest wdzięczność. Wdzięczność jest sygnałem dla Wszechświata, że jesteśmy szczęśliwi z powodu tego co już mamy. Dlatego Wszechświat wyśle nam tego więcej! 

Czym nie jest rozwój duchowy?

Wielu ludziom rozwój duchowy kojarzy się z różnego rodzaju rytuałami religijnymi, zjawiskami paranormalnymi, telepatią, czakrami, uzdrawianiem za pomocą energii. Z pewnością są to bardzo interesujące i ciekawe zjawiska, które ciekawią wielu ludzi. Jednak nie jest to celem rozwoju duchowego. Tak jak wspomniałem wcześniej główne założenie rozwoju duchowego to praca nad swoim wnętrzem. 

Koncentrowanie swojej uwagi na sobie, obserwowanie własnych myśli oraz uczuć. W miarę tego rozwoju będziemy w życiu doświadczać wielu niesamowitych rzeczy, jak choćby cudownych uzdrowień, czytania w myślach, przewidywanie przyszłości i rozwijanie intuicji. Głównym celem rozwoju duchowego jednak będzie ciągłe poznawanie siebie i doświadczanie rzeczywistości, taką jaką jest.

Bardzo częstym błędem w rozwoju duchowym jest chęć odseparowania się od świata zewnętrznego. Jest to duży błąd często popełniany przez osoby, które zbyt mocno dbają o swoje dobre samopoczucie i podnoszenie wibracji. Ponieważ kolejnym fałszywym przekonaniem w duchowości jest to, aby odcinać się od „toksycznych ludzi”. To czego doświadczamy w życiu jest tylko konsekwencją tego, kim jesteśmy my sami. Nasza rzeczywistość jest projekcją naszych myśli i uczuć.

Trzeba pamiętać o tym, że każda osoba w Twoim życiu pojawia się po coś. Kolejną sprawą jest to, że nasz świat zewnętrzny jest tylko projekcją tego, co jest w nas samych! Więc jeśli ktoś odcina się od innych, to tak jakby odcinał się od samego siebie 🙂 

Duchowość to nie jest religia. Czytanie Pisma Świętego wcale nie sprawi, że pracujemy nad duchowością. Duchowość to przede wszystkim rozwój wewnętrzny człowieka. W duchowości chodzi przede wszystkim o pokonywanie własnych słabości i bycie bardziej świadomym człowiekiem. Nie musisz rezygnować z Boga, aby zająć się duchowością. Wręcz przeciwnie! To właśnie duchowość jest tym elementem, którego najczęściej brakuje. 

Dlaczego rozwój duchowy jest taki ważny?

Z pewnością wiele osób ma sporo wątpliwości, czy w ogóle warto zajmować się rozwojem duchowym. Ponieważ jesteśmy istotami wielowymiarowymi. Do pełni szczęścia nie wystarczy nam zaspokajanie podstawowych potrzeb. Aby człowiek mógł w pełni odczuwać szczęścia potrzebuje również rozwijać się wewnętrznie. To jest doświadczanie życia na wielu poziomach, daleko wykraczające po za rzeczy materialne.

Wielu ludzi bardzo mocno skupia się na tym, aby posiadać rzeczy materialne takie jak dom, samochód lub osiąganie sukcesów zawodowych. Jednak, jeśli człowiek w tym wszystkim zapomni o sobie i tym co daje mu prawdziwe szczęście to może dojść do sytuacji, kiedy człowiek będzie odczuwał wewnętrzną pustkę. Pomimo tego, że człowiek zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby.

Rozwój duchowy nie należy traktować tylko w kategoriach wiary lub religii. Nasza duchowość jest bardzo ważnym elementem rozwoju świadomości człowieka oraz częścią naszej natury. Nie bez powodu to właśnie duchowość stała się tak ważnym elementem naszego życia od wielu tysięcy lat. Ludzie od zawsze zauważali, jak bardzo rozwój duchowości przekładał się na jakość życia. 

Czy rozwój duchowy jest dla mnie?

Rozwój duchowy jest dla każdego. Jeśli jednak czujesz i zastanawiasz nad tym, czy to jest dla Ciebie to być może nastał ten czas, kiedy masz potrzebe zacząć świadomie pracować nad sobą. Kiedy Twoje dotychczasowe życie polegające na tym, aby zaspokoić tylko materialne i przyziemne potrzeby to zbyt mało.

Jeśli czujesz w sobie pustkę, brak odczuwania szczęścia pomimo tego, że w Twoim życiu wszystko się dobrze układa to właśnie jest ten moment, aby zainteresować się rozwojem duchowym. Warto na samym początku skorzystać z pomocy przewodnika duchowego, który wskaże Ci odpowiednią drogę rozwoju.

Jednak musisz pamiętać o jednej rzeczy, że tak naprawdę to tylko i wyłącznie Ty jesteś odpowiedzią na wszystkie swoje pytania. Ktoś może Ci dać wskazówki lub wskazać drogę. Jednak tylko Ty kroczysz własną życiową ścieżką i bądź przygotowany na to, że często to sam będziesz w sobie szukał odpowiedzi na to, co da Ci prawdziwe szczęścia. To ty sam dla siebie jesteś największym Guru, a Twoja intuicja i wewnętrzne uczucia poprowadzą Cię w odpowiednim kierunku.

Sprawdź również:

Trening mentalny

Trening mentalny polecany jest osobom chcącym zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz realizować skutecznie założone przez siebie cele.

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty ma na celu sprawić, aby człowiek stał się najlepszą wersją siebie. Z mocnym akcentem na bycie sobą i rozwijaniu swoich wewnętrznych talentów.

Chcesz odmienić swoje życie na lepsze?

Scroll to Top