Czym jest rozwój osobisty?

Czym jest rozwój osobisty

Rozwój osobisty ma na celu sprawić, aby człowiek stawał się każdego dnia lepszą wersją siebie. Z mocnym akcentem na bycie sobą i rozwijaniu swoich wewnętrznych talentów, które drzemią w każdym człowieku. Dobrze prowadzony rozwój osobisty sprawi, że człowiek będzie odnosił wiele sukcesów w każdym obszarze życia. 

W pracy nad sobą chodzi o poprawę jakości życia nie tylko poprzez zmiany w obszarach materialnych, ale też zmianę sposobu myślenia oraz przekonań, która przełoży się na odczuwanie większego szczęścia z tego co się już ma w życiu.

W jakich obszarach może pomóc rozwój osobisty?

 • większa świadomość siebie
 • poznanie swoich potrzeb i wartości życiowych
 • poznanie swoich ukrytych talentów i rozwijanie ich
 • lepsze radzenie sobie ze stresem i napięciem
 • poprawa jakości życia
  zwiększenie zarobków
 • lepsze zarządzanie swoim czasem
 • większa kontrola nad swoim życiem
 • doskonalenie umiejętności miękkich
 • sprawniejsze pokonywanie przeszkód i barier mentalnych
 • duży wpływ na lepsze zdrowie i samopoczucie
 • skuteczne realizowanie założonych celów i marzeń
 • odnalezienie swojej drogi życiowej

Jak wygląda rozwój osobisty?

Rozwój osobisty można realizować w różny sposób. Czytanie książek, uczęszczanie na różnego rodzaju warsztaty lub szkolenia rozwojowe, poszerzanie swojej wiedzy oraz uczęszczanie na indywidualne spotkania z trenerem rozwoju osobistego. Rozwój osobisty nigdy nie polega na wykonywaniu jednego działania. Wiele czynników i działań będzie wpływało na rozwój wewnętrzny człowieka.

W rozwoju osobistym ważne jest to, aby osoba dokładnie wiedziała nad czym chce pracować. W zależności od tego na jakim obszarze swojego życia osoba chciałaby się skupić, wtedy dobiera się odpowiednia narzędzie, które pomogą osobie zrealizować osiągnięty cel.

Są też osoby, które nie mają konkretnego celu lub marzenia do realizacji, ale chciałaby się dowiedzieć co to takiego mogło by być. Tutaj też można ustalić konkretny celu. Lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony oraz pracować nad nimi. Do każdego trzeba podejść absolutnie indywidualnie w tej kwestii i nie ma gotowego wzorca do pracy z człowiekiem.

Po ustaleniu celu działania należy odpowiednio rozwój zaplanować. W rozwoju człowieka trzeba pamiętać, że niezwykle ważnym czynnikiem jest systematyczność i cierpliwość. Zmiany w życiu trzeba wprowadzać stopniowo. Czasem zajmuje to wiele miesięcy lub nawet lat, zanim człowiek coś zmieni w swoim życiu. Konsekwencja w działaniu jest kluczem do każdego życiowego sukcesu!

Z upływem czasu warto przeanalizować jak nasze działania wpłynęły na życie. Autorefleksja i analiza swoich działań jest istotnym aspektem w trakcie naszego rozwoju. Tak naprawdę to rozwój człowieka nigdy się nie kończy i trwa do końca naszego życia. Dlatego nawet jeśli ktoś nie robi tego w świadomy sposób to proces nauki tak właściwie nigdy się nie kończy.

Metody pracy w rozwoju osobistym

Rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów

Często zdarza się, że człowiek ma w sobie konflikt wewnętrzny, który blokuje go przed skutecznym realizowaniem zadań. Powiedzmy, że ktoś ma plan schudnąć 5 kg. Realizuje plan treningowy i dietetyczny przez 2 tygodnie, po czym nagle wraca do starych nawyków. Człowiek potrzebuje się ze sobą dogadać wewnętrznie zanim podejmie się nowego działania, gdyż będzie sabotował wszystkie swoje przedsięwzięcia. Tutaj może przydać się indywidualna sesja z trenerem rozwoju osobistego, aby rozwiązań ten wewnętrzny konflikt.

Pokonywanie wewnętrznych blokad

Zdarzają się sytuacje, że ktoś chce podjąć się nowego działania jednak czuje wewnętrzną blokadę. Najczęściej będzie człowiek szukał sobie wymówek, będzie odczuwał zmęczenie lub lenistwo. Będzie uciekał od rozpoczęcia tego działania. Głównym powodem będzie strach przed porażką, lęk przed opinią innych ludzi, osądzaniem, krytyką. Emocje wynikające z tego strachu są bardzo mocno zakorzenione w ludzkiej nieświadomości. Dopiero po uwolnieniu tych emocji człowiek staje się wolny i może ruszyć dalej.

Medytacja

Medytacja jest techniką relaksacyjną, która ma na celu wyciszyć umysł i ciało. Medytacja dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu poprzez wzmocnienie pracy układu odpornościowego i rozwój układu nerwowego. Podczas medytacji można trenować uważność oraz obserwacje. Obserwacja ma na celu zauważenie własnych myśli, uczuć oraz emocji. Tego typu praktyka bardzo pomaga w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów, pokonywanie blokad oraz uwalnianie wypartych emocji. Tego typu praca pozwala nam zwiększyć świadomość samego siebie.

Rozmowa z wewnętrznym dzieckiem

Każdy z nas ma w sobie takie wewnętrzne dziecko, które potrzebuje naszej opieki i uwagi. Taka rozmowa pomaga nam w lepszym poznaniu siebie i naszych potrzeb. Kiedy ostatnio zrobiłeś coś spontanicznego? Albo kiedy ostatni raz zrobiłeś coś tylko dla czystej przyjemności? To wewnętrzne dziecko potrzebuje również, aby zaspokoić jego potrzeby. Nawet osoby dorosłe czasem potrzebują zachować się jak dziecko 🙂

Dialog wewnętrzny

Jak często poświęcasz czas sobie? Bardzo często ludzie w wyniku tej całej życiowej gonitwy zapominają o sobie. Brak takiej rozmowy z samym sobą powoduje, że człowiek schodzi ze swojej ścieżki życiowej. Dialog wewnętrzny ma za zadanie pomóc osobie nawiązać relacje z samym sobą. Zdrowa relacja z samym sobą powoduje, że człowiek wie czego chce od życia, jest bardziej skupiony i czuje się zdecydowanie lepiej. Brak takiej relacji może prowadzić do poczucia samotności, depresji i innych zaburzeń na tle psychicznym.

Polecam Ci także indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

Jak rozwój osobisty może pomóc w pracy zawodowej?

Z rozwojem osobistym najcześciej możemy spotkać się w przypadku pracy zawodowej i kariery. W dzisiejszych czasach rozwój osobisty jest kluczem do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Odpowiednie kompetencje to już zdecydowanie za mało na rynku pracy. 

Dzisiejszy rozwój intelektualny powinien zawierać również rozwój świadomości i samoświadomości. Bardzo często w swojej pracy jako trener mentalny spotykam się z ludźmi, którzy mają ogromny potencjał, jednak brakuje im pewności siebie. Warto zdecydowanie stawiać sobie ambitne cele, dzięki którym może się zmienić czasem całe życie. 

W rozwoju osobistym chodzi o nabywanie nowych umiejętności miękkich, dzięki którym lepiej będziemy sobie radzić z innymi ludźmi w każdej sytuacji. Swoją drogą to właśnie inteligencja emocjonalna jest najbardziej obecnie pożądaną umiejętnością na rynku pracy. W rozwoju zawodowym umiejętność radzenia sobie z emocjami jest ważna w zarządzaniu ludźmi. Rozwój osobisty zdecydowanie może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i napięciem, który jest ostatnio bardzo dużym problemem wśród pracowników. 

Bardzo często to właśnie brak świadomości i samoświadomości sprawia, że nie możemy się dalej rozwijać. Samoświadomość tego kim jesteśmy jest kluczowa, aby stać się lepszym człowiekiem. Brak tej świadomości sprawia, że nie możemy pracować nad słabościami i mamy problem, aby poznać nasz prawdziwy potencjał. 

Zdecydowana większość ludzi skupia się na doskonaleniu swoich kompetencji, ale to jak ktoś wykorzysta swoją wiedzę bardzo zależy od naszej inteligencji emocjonalnej. Umiejętne wykorzystanie swojej wiedzy w odpowiednim czasie i sytuacji jest dużo ważniejsze, niż sucha wiedza. Inteligencja emocjonalna oczywiście nam się bardzo przydać w życiu prywatnym, a nie tylko w zawodowym. 

Celem nadrzędym w rozwoju osobistym jest zwiększenie jakości naszej pracy. To sprawia, że możemy pracować skuteczniej poświęcając mniej czasu, a nasze zarobki mogą rosnąć. Uważam, że warto uwzględnić rozwój osobisty w naszym rozwoju zawodowym. Szczególnie powinny rozważyć to osoby, którym brakuje czasu i mają trudności w radzeniu sobie ze stresem. 

Jak rozwój osobisty może pomóc w radzeniu sobie ze stresem?

Rozwój osobisty jest tak szerokim i wszechstronnym pojęciem, że może pomóc w każdej sferze życia, nie tylko w rozwoju zawodowym. Ważne jest to, aby zrozumieć czym tak właściwie jest stres i jak to wpływa na nasze życie. Stres jest najczęściej wymienianym czynnikiem, który wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Jednak mamy na to ogromny wpływ poprzez pracę nad soba. 

Stres nie jest czymś co jest odgórnie ustalone. To nasze postrzeganie rzeczywistości decyduje, jak odbieramy pewne bodźce. Dla każdej osoby inna sytuacja może być mniej lub bardziej stresująca. Poprzez systematyczną pracę nad zmianą sposobu myślenia możemy sprawić, że ten stres spadnie praktycznie do zera. 

Bardzo często stres wynika z braku świadomości tego, czego tak właściwie się boimy. Niewątpliwie bardzo duży wpływ na to, jak postrzegamy rzeczywistość wynika z naszych doświadczeń z przeszłości, szczególnie z okresu dzieciństwa. Kiedy staniemy się bardziej świadomi naszego sposobu myślenia oraz zachowań, wtedy możemy wyeliminować przyczynę stresu. 

Najwięcej problemów tworzy się w naszej głowie w wyniku braku wiary siebie lub krytycznego myślenia w stosunku do samego siebie. Na sesjach indywidualnych treningu mentalnego pracujemy nad wzmocnieniem pewności siebie, większą akceptacją siebie oraz poprawą poczucia własnej wartości. Bardzo często nasze braki z dzieciństwa, które nie zostały zaspokojone odzywają się, kiedy już jesteśmy dorosłymi ludźmi. Świadomość naszych myśli, uczuć i emocji jest kluczem do pracy nad sobą i wprowadzenia skutecznych zmian, aby poczuć wewnętrzny spokój i szczęście w życiu. 


Kto potrzebuje rozwoju osobistego?

Absolutnie każdy! Jest to w naturze człowieka, że rozwija się całe życie. Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Jednak kiedy człowiek zaczyna pracować w świadomy sposób nad sobą i swoim rozwojem, wtedy ten rozwój osobisty znacznie przyspiesza. Im bardziej wiem czego chcemy od życia i gdzie zmierzamy, tym szybciej możemy osiągnąć nasz założony cel. Z pewnością najbardziej rozwój osobisty przyda się ludziom, którzy chcą czegoś znacznie więcej od życia. Rozwój osobisty nie zawsze jest miły, czasem wymaga wielu poświęceń   wyrzeczeń.

Największą miarą sukcesu w rozwoju osobistym jest subiektywna ocena poziomu szczęścia. Dla każdego szczęście będzie znaczyło co innego, gdyż każdy człowiek ma inne wartości którymi się kieruje w swoim życiu.

Rozwój osobisty będzie z pewnością jedną z najważniejszych elementów w procesie nauki człowieka. Już teraz zdecydowanie wielu ludziom brakuje umiejętności miękkich i powinno rozwinąć bardziej swoją inteligencję emocjonalną, gdyż to będzie w przyszłości bardzo potrzebna umiejętność nie tylko na rynku pracy, ale również w codziennym funkcjonowaniu na co dzień. 

Patrząc na to w jak szybkim tempie rośnie ilość depresji i innych zaburzeń na tle psychicznym jestem wręcz przekonany, że dla wielu osób rozwój osobisty to może być już nie tylko kwestią wyboru, a w zasadzie jedyną deską ratunku. Jest to temat, który bardzo mocno się będzie rozwijał w przyszłości, dlatego każdego bardzo zachęcam to zainteresowania się tym tematem. To może wyjść Tobie tylko na dobre!

Sprawdź również:

Rozwój duchowy

Świadomy rozwój duchowy głównie polega na praktykowaniu medytacji oraz innych czynności mających na celu poznawanie siebie.

Trening mentalny

Trening mentalny polecany jest osobom chcącym zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz realizować skutecznie założone przez siebie cele.

Chciałbyś odmienić swoje życie na lepsze?

Scroll to Top