Czym jest podświadomość?

Potęga Twojego umysłu jest wręcz nieograniczona. Jakąkolwiek myśl zasiejesz w swoim umyśle może to się stać rzeczywistością. To tylko od Ciebie zależy czy zrealizujesz swoje marzenia. Jeśli dokładnie zrozumiesz działanie swojego umysłu, a przede wszystkim tej najważniejszej części tj. podświadomości to dostaniesz potężne narzędzie, dzięki któremu uzyskasz dostęp do wszystkiego o czym marzysz. Dlatego chciałbym tutaj przedstawić dokładny opis struktury Twojej osobowości. Większe zrozumienie tego tematu pozwoli Ci lepiej wykorzystać wiedzę w praktyce.

Naszą osobowość możemy podzielić na cztery części:

  • Nadświadomość
  • Świadomość
  • Podświadomość
  • Nieświadomość

Nadświadomość jest to tzw. „Wyższe ja”. Osoby, które medytują i rozwijają się duchowo często mogą doświadczać tego stanu. Wtedy czujesz się błogo i masz szansę zobaczyć wizje swojego najlepszego życia, wszystkie możliwości, szansę oraz ogromny potencjał, który drzemie w każdym z nas. Oczywiście samo widzenie tego nie sprawi jeszcze, że to do Ciebie przyjdzie. Jednak zobaczenie tego, na co Ciebie stać i jak wiele możesz osiągnąć w życiu sprawia, że będziemy mieli chęć i motywację do tego, żeby działać. Nadświadomość również będzie pchać Cię cały czas do przodu i pokazywać Twoją realną wartość.

Świadomość jest to stan umysłu w którym jesteś świadomy własnych wewnętrznych procesów np. myśli i uczuć oraz tego co się dzieje w okół Ciebie. Świadomość jest stanem kreatywnym tzn. jeśli chcesz zrobić coś nowego i twórczego potrzebujesz do tego zaangażować  świadomość. Kiedy uczysz się czegoś nowego w swoim życiu np. jazdy samochodem to potrzebujesz zdecydowanie więcej uwagi, czasu i zaangażowania poświęcić na to, aby to stało się dla Ciebie naturalne. Każdy proces twórczy lub nauki nowych umiejętności będzie angażował Twoją świadomość. Świadomie na co dzień podejmujesz tylko 5% swoich decyzji.

Podświadomość jest to część umysłu w którym znajdują się wszystkie Twoje programy, schematy zachowań, sposób myślenia, postrzeganie rzeczywistości, wspomnienia, doświadczenia, przekonania i nawyki. Podświadomość jest jak komputer w który wgrany jest konkretny program zgodnie z którym żyjesz. 

Podświadomość kształtuje się od momentu poczęcia w łonie matki do mniej więcej 6 roku życia. Mózg dziecka jest wtedy jak gąbka, który chłonie wszystkie informacje. Jest to niezbędny proces, aby dziecko mogło przeżyć w środowisku w którym się znajduje. Niestety nie mamy większego wpływu na to, jakie konkretny programy znajdą się w umyśle. Dziecko nie analizuje czy to jest dobre lub złe. Chłonie absolutnie wszystko co jest potrzebne, aby przeżyć w danym środowisku. Możesz w późniejszym wieku pracować nad podświadomością pracując z psychoterapeutą lub za pomocą hipnozy. Zdecydowanie jednak polecam świadomą pracę nad sobą, bo to daje Ci najlepsze efekty kiedy to sam pracujesz nad sobą. 

95% decyzji, które podejmujesz w ciągu dnia wynikają z tego co znajduje się w Twojej podświadomości. To od Twoich przekonań, nastawienia umysłu zależy jak Twoje życie wygląda. Całe Twoje życie jest odzwierciedleniem tego w co wierzysz, jak myślisz i co czujesz. Zatem, jeśli Twoje życie nie wygląda tak, jakbyś tego chciał to potrzebujesz pracować nad sobą. Zmień siebie, a zmienisz swoją rzeczywistość!

Nieświadomość możemy nazwać swego rodzaju „cieniem”. Jest to taka część Ciebie, którą wypierasz i nie chcesz zauważyć. Mogą tu znajdować się różnego rodzaju traumy, złe doświadczenia, negatywne emocje, które dawno temu gdzieś głęboko zakopałeś w sobie. Kiedy ktoś lub coś wzbudza w Tobie silne emocje braku akceptacji, odrzucenia to z pewnością dotyka to jakiejś części Ciebie, której nie akceptujesz. Aby się rozwijać bardzo ważne jest to, aby odkrywać te części siebie, których nie akceptujesz. To właśnie tam znajduje się ogromny potencjał do wzrostu i rozwoju. 

Jak działa Twój umysł? 

Działanie umysłu wbrew pozorom jest bardzo proste. Energia podąża za Twoją uwagę. Zatem, jeśli skupiasz się na rzeczach pozytywnych to będzie tego w Twoim życiu znacznie więcej. Jeśli więcej czasu poświęcasz na rzeczy negatywne to tego również będzie znacznie więcej. Twój umysł nie rozumie słowa „NIE”. Jeśli, ktoś powie Ci żebyś przestał o czymś myśleć to z pewnością zaczniesz o tym rozmyślać więcej!

W pracy ze swoimi klientami często tłumaczę, kiedy pracujemy nad jakimś problemem, że potrzebujemy zmienić sposób myślenia. Większości ludzi myśli w kategoriach jak rozwiązywać swoje problemy. Sęk w tym, że nie musisz rozwiązywać tych problemów. One rozwiązują się same w momencie, kiedy swoją uwagę poświęcasz na rozwiązania. Kiedy zaczynasz szukać rozwiązań i rozmawiasz w tych kategoriach Twoja energia się zmienia. Zmienia się w ciele energia, dzięki czemu masz więcej pozytywnej energii do działania. Kiedy skupiasz się na tym, czego chcesz oraz co Ci służy dostajesz mnóstwo pozytywnej energii i inspiracji do działania. 

Dlaczego nie zawsze przyciągasz do siebie to co chcesz?

Podobnie jest również z przekonaniami i sposobem myślenia, który znajduje się w Twojej podświadomości. Jeśli bardzo głęboko nie wierzysz w to, że odniesiesz sukces to więcej, niż pewne jest to że będziesz wręcz przyciągać do siebie sytuacje, które będą miały potwierdzić Twoje przekonanie. Wielu ludzi będzie to nazywać pechem, przypadkiem lub zbiegiem okoliczności. Prawda jest jednak taka, że jeśli w coś bardzo głęboko wierzysz, to się stanie rzeczywistością. Zatem każde Twoje działanie może zostać spisane na stratę, jeśli Twoje przekonania nie wspierają Twojego celu. 

Dlatego tak ważne jest to, aby świadomie pracować na własnym sposobem myślenia i przekonaniami. Jeśli masz uczucie w sobie, kiedy pracujesz nad czymś że cały wszechświat wręcz robi Ci pod górkę, aby osiągnąć Twój cel to bardzo możliwe, że przekonania które są w Twoim umyśle nie są zgodne z tym co robisz. 

Bardzo ważne jest to, aby dojść z samym sobą do ładu i do swego rodzaju zgodności. Kiedy działamy w zgodzie ze swoimi przekonaniami to wszystko nam się układa w życiu. Jeśli wierzysz w swój sukces i dodatkowo działasz z wiarą w sukces to stanie się to dla Ciebie zupełnie naturalne. Jednak kiedy albo działania albo Twoje przekonania są różne może dochodzić do tzw. wewnętrznego konfliktu. Mogą się pojawiać sytuacje w których dosłownie sam sobie możesz „podkładać nogę” tylko po to, żeby coś się nie wydarzyło. Jest to może bardzo zabawne, ale jeśli masz przekonanie o tym, że nie chcesz czegoś w swoim życiu to zrobisz wszystko, żeby to się nie wydarzyło.

Jak korzystać z mocy podświadomości?

Potęga podświadomości ujawnia się w momencie, kiedy Twoje przekonania wspierają to co chcesz w życiu robić. Nagle masz wrażenie, że cały Wszechświat dosłownie rozkłada przed Tobą czerwony dywan, po to abyś osiągnął w swoim życiu cokolwiek zechcesz. 

Nawet, jeśli wydaje Ci się czasem, że coś nie idzie po Twojej myśli to może być zupełnie odwrotnie niż Ci się wydaje. Często w moim życiu wydawało mi się, że coś jest przeciwko mnie. Jednak z upływem czasu zrozumiałem, że każde trudne doświadczenie miało sprawić, abym stał się lepszy. To tak jakby Wszechświat dosłownie chciał Cię w jakiś sposób ukształtować po to, aby przygotować Cię na to o czym tak bardzo marzysz. Nie zawsze dostaniesz od życia dokładnie to co chcesz, ale z pewnością dostaniesz to, czego potrzebujesz, abyś stał się tym, kim chcesz się stać w przyszłości.

Myślę, że najważniejszą rzeczą aby wykorzystać w pełni moc podświadomości jest przyjęcie postawy akceptacji i zaufania do Wszechświata. Wszystko w Twoim życiu dzieje się dla Ciebie. Jesteś cudem do odkrycia. Być może nie zawsze będziesz potrafił zrozumieć wszystko co się dzieje w Twoim życiu. Kiedy jednak otworzysz się na zrozumienie samego siebie i tego co się dzieje w Twoim życiu to sam zobaczysz jak potężna jest Twoja podświadomość oraz jak bardzo wspiera Twój rozwój.

Nie zawsze musisz również w pełni planować swoje kolejne kroki i działania, aby osiągnąć swój cel czy realizować marzenia. Najważniejsze jest to, abyś w pełni skupił swoją uwagę na celu. Bedą w Twoim życiu działy się różne sytuacje lub napotkasz pewne przeszkody. To ma tylko służyć temu, aby Cię ukształtować i pokazać Twoją realną wartość. 

Potęga podświadomości polega na tym, że jedyne co potrzebujesz faktycznie zrobić to w pełni zaufać własnej intuicji. Intuicja poprowadzi Cię doskonale, jeśli sobie na to pozwolisz. Twoje serce i uczucia są jak swego rodzaju kompas, który naprowadza Cię na to jakie kolejne kroki w swoim życiu podejmować. 

Bardzo ważną rzeczą o której należy pamiętać jest Twój stan uczuciowy. Często ludzie, kiedy nie dostają tego czego chcą lub nie jest zgodne z ich oczekiwaniami wpadają w niskie stany emocjonalne i rezygnują ze swojej drogi. To co sprawia, że najbardziej przyciągamy do siebie to czego chcemy jest nasz stan uczuciowy. Im bardziej jesteś w stanie miłości, szczęścia i radości to tym mocniej przyciągasz do siebie to co chcesz. Co równie ważne o czym warto pamiętać to w Twoim życiu nie zawsze musi się wszystko zadziać zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Czasem stać Cię na znacznie więcej, niż Ci się wydawało do tej pory! Cokolwiek w Twoim życiu się wydarzy to pamiętaj, że wszystko dzieje się dla Ciebie, jak najlepiej.

Twój umysł jest niezwykle potężny. Jedyne co potrzebujesz zrozumieć to otworzyć się na wszystko co do Ciebie już płynie. 

Bo wszystko czego chcesz w życiu już jest i czeka na Ciebie. Wystarczy, że po to sięgniesz! 🙂 

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top