Dlaczego warto wyznaczać sobie cele?
Oczywiście każdy może decydować o swoim życiu tak jak chce. Dla kogoś życie bez celu może być doskonałym pomysłem na życie, bo nie chce w jakikolwiek sposób się ograniczać. Jest wielu ludzi, którzy chcą, aby życie ich zaskakiwało każdego dnia. Jednak w życiu człowiek przychodzi taki moment, że jednak chce doświadczyć czegoś konkretnego. To wymaga właśnie wyznaczenia sobie konkretnego celu.
Zatem dlaczego warto wyznaczyć sobie cel? Po to, żeby mieć kontrole nad własnym życiem i w jakim kierunku ono zmierza. Po to, żeby człowiek nie obwiniał złego losu o to, że coś w jego życiu poszło nie tak.
Trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, której być może wiele osób nie jest świadoma.
To Ty w 100% jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nawet, jeśli nie masz konkretnie wyznaczonego celu to KAŻDA Twoja decyzja doprowadzi Cię do jakiegoś miejsca. Czy nie lepiej byłoby w świadomy sposób decydować o swoim życiu i wybrać w jakim miejscu swojego życia chciałbyś się znaleźć za 5, 10 lub 15 lat?
Owszem czasem człowiek nie wie czego chciałby konkretnie, dlatego ten czas kiedy człowiek żyje z dnia na dzień i doświadcza życia jest bardzo potrzebne. Jednak kiedy człowiek zbierze jakiś bagaż doświadczeń z pewnością wyznaczanie konkretnych celów jest bardzo przydatne i potrzebne.
Kolejnym argumentem za tym, aby wyznaczać sobie cele jest to, że kiedy Ty nie kierujesz swoim życiem to możesz stać się planem czyjegoś życia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i decyzję, jakie podejmujesz. Więc jeśli nie chcesz stać się czyjąś ofiarą i skończyć w przypadkowym miejscu, w którym nie chciałbyś się znaleźć warto się tym zająć już teraz!
Jak skutecznie wyznaczać cele?
Podstawową kwestią w wyznaczaniu celów jest to, aby wiedzieć czego się konkretnie chce od życia. Cele możemy wyznaczać w różnych obszarach naszego życia. W każdym z tych obszarów mamy na pewne rzeczy większy lub mniejszy wpływ. Dużo łatwiej jest np. zarobić konkretną ilość pieniędzy lub zamieszkać w pewnym miejscu niż np. poznać odpowiedniego partnera, który będzie odwzajemniał nasze uczucia. Musimy być przede wszystkim bardzo świadomi siebie – tego kim jesteśmy, swoich potrzeb, co lubimy lub nie, czego chcemy i czy mamy jakąś wizję na swoje życie.
Dlatego wyznaczanie celów powinniśmy rozpocząć od poznania siebie i nawiązania relacji z samym sobą. Im więcej czasu będziesz spędzał sam ze sobą i doświadczał pewnych sytuacji w samotności tym lepiej dla Ciebie. To właśnie będąc sam możesz lepiej poznać siebie, co wcale nie jest takie oczywiste, że w pełni znasz siebie tylko dlatego że jesteś sobą!
Bardzo często to właśnie najmniej znamy siebie, ponieważ większość ludzi spędza czas z kimś. Trudno nam jest poznać prawdziwego siebie w otoczeniu innych ludzi, szczególnie najbliższych. A od tego trzeba zacząć. Często ludzie myślą i działają w zgodzie z opinia innych ludzi, a nie własną i dopiero po jakimś czasie człowiek ma świadomość, że to jednak „nie jego bajka”.
Dlatego samoświadomość jest pierwszym punktem od którego należy zacząć. Bo jak inaczej wyznaczyć cel skoro sam nie wiesz czego chcesz?
Jak ocenić, które cele jestem w stanie zrealizować?
Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jesteś Ty sam w trakcie realizacji własnych celów. To tylko od poziomu Twojej determinacji zależy, jak dużo możesz osiągnąć w swoim życiu. Przede wszystkim trzeba skupić się na zaufaniu do samego siebie, bo Twoje wnętrze zawsze wie najlepiej jakie cele są najbardziej dla Ciebie realistyczne.
Przede wszystkim cele powinny wzbudzać w Tobie uczucia radości, ekscytacji lub nawet pewna doza strachu. To właśnie za naszym strachem kryje się to jacy jesteśmy naprawdę i kim byśmy się chcieli stać.
Pamiętaj też o tym, aby każdy cel realizować krok po kroku. Nikt nie jest w stanie przejść bezpośrednio do swojego celu bez pokonania pewnej drogi, która jest obfita w różne doświadczenia życiowe. Cierpliwość, konsekwencja i samodyscyplina są cechami, które są bardzo potrzebne w trakcie realizacji naszych celów.
Kolejnym bardzo ważnym punktem jest dobrze znać swoje zasoby. Zatem jeśli chcesz przebiec maraton, a obecnie leżysz na kanapie i masz nadwagę 10 kg to nie jest to może cel niemożliwy, ale potrzebujesz więcej czasu na jego realizacji. Bardzo ważna jest świadomość swoich mocnych i słabych stron, możliwości oraz ograniczeń, które mamy. Im więcej masz informacji, tym bardziej precyzyjny i realistyczny cel możesz określić.
Techniki wyznaczania celów
Najbardziej znaną i powszechną techniką wyznaczania celów jest metoda SMART. SMART jest to akronim, które określa 5 cech dobrze sformułowanego celu:
S – Sprecyzowany
M – Mierzalny
A – Atrakcyjny
R – Realistyczny
T – Terminowy
Sprecyzowany – musimy określić konkretnie czego nasz cel by dotyczył. Cel musi być wyznaczony konkretnie, gdzie nie mamy żadnych wątpliwości, co chcemy osiągnąć. Dobrym przykładem będzie np.: chce schudnąć lub przebiec maraton. Przykład źle określonego celu to np.: chciałbym lepiej radzić sobie w pracy lub poprawić swoje samopoczucie. Te cele są zbyt mało precyzyjne, aby do nich zmierzać
Mierzalny – potrzebujemy w jakiś sposób mierzyć nasze postępy. Jeśli naszym celem jest utrata wagi to potrzebujemy dodać konkretną liczbę np.: chcę schudnąć 5 kilogramów.
Atrakcyjny – Nasz cel oczywiście musi być dla nas atrakcyjny, abyśmy chcieli do niego dążyć w ogóle. Dla kogoś to może znaczyć zupełnie coś innego. Jedna osoba będzie chciała dążyć do mocno wyrzeźbionej sylwetki, a druga osoba wystarczy że poprzez spadek wagi poczuje się lepiej w swoim celu. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, dlaczego chcemy osiągnąć taki, a nie inny cel. Być może, żeby zaspokoić nasze potrzeby, wcale nawet tego celu nie musimy osiągać lub ten cel musimy wyznaczyć sobie w inny sposób. Tutaj ważna będzie świadomość siebie i swoich potrzeb o których wspomniałem wcześniej.
Realistyczny – każdy nasz cel musi być realistyczny, żebyśmy nie zniechęcili się w trakcie naszej podróży w momencie kiedy będziemy go realizować. Na przykład schudnięcie 10 kg w 2 tygodnie jest bardzo trudne, mało realistyczne, a nawet niebezpieczne! Dlatego cel musi być dobrze przemyślany i realny, bo wtedy możemy bardzo się rozczarować i zniechęcić.
Terminowy – potrzebujemy określić konkretny termin realizacji naszego celu. Nie w każdym przypadku jest to oczywiście możliwe, jednak samo postawienie sobie terminu w pewien sposób mobilizuje nas do realizacji naszego celu. Więc jeśli wyznaczymy sobie konkretny cel, jak na przykład schudnięcie 5 kilogramów w 2 miesiące będzie to nas mobilizować do tego, aby być skutecznym i nie odpuszczać.