Dlaczego emocje są takie ważne?

Niemal każdego dnia człowiek mierzy się z różnego rodzaju doświadczeniami, które budzą w nim emocje. Emocje są nam bardzo potrzebne, gdyż to dzięki nim możemy żyć i działać. Emocje są uniwersalnym językiem ciała, które mówi Ci co jest dla Ciebie dobre lub złe.

Dlatego to jest takie ważne, żeby być świadomym tego jakie emocje odczuwamy na co dzień. Jest to dla nas bardzo ważna informacja i tak należy traktować emocje. Zarówno zbyt mocne przywiązanie, jak i wypieranie emocji może prowadzić do wielu życiowych problemów natury psychicznej i fizycznej. Emocje mogą Ci bardzo pomóc, ale również mogą Cię blokować przed działaniem.

Emocje są nam niezbędne w komunikacji z samym sobą, jak i z innymi ludźmi. Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią szybciej osiągać swoje cele, lepiej komunikują się z otoczeniem i potrafią radzić sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami.

Akceptacja i zrozumienie emocji, które odczuwasz, skąd się one biorą i o czym Ci mówią mogą bardzo poprawić jakość Twojego życia w każdym aspekcie.

Dlatego w tym artykule przygotowałem 4 skuteczne metody, które pomogą Ci lepiej zrozumieć emocje oraz okiełznać je, kiedy zaczynają brać nad Tobą górę.

Codzienna praca nad naszym stanem emocjonalnym pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem, szybciej osiągać swoje cele i prowadzić obfite życie, wolne od negatywnych myśli.

Metody, które niżej przedstawiłem mają świetny efekt, nawet natychmiast. Jednak zachęcałbym każdą osobę, która poważnie traktuje temat pracy nad sobą, aby podejść do tego, jak inwestycja w siebie na przyszłość. Praca nad sobą i emocjami nie zawsze sprowadza się tylko do tego, aby pomedytować przez 15 minut w celu uspokojenia się. Jest to bardzo ciężka praca nad sobą, aby na stałe poradzić sobie z silnymi emocjami, które człowiek może odczuwać.

Jestem pewien, że każda z tych 4 metod pozwolą Ci poczuć się lepiej nawet teraz, jak i mogą Ci pomóc długofalowo, jeśli będziesz systematycznie nad sobą pracował. Zachęcam Cię zatem do tego, aby to była Twoja stała część życia. Tylko wtedy osiągniesz spektakularne efekty.

Zapraszam również do lektury artykułu w którym opisałem, jak Twoje emocje mogą wpływać na zdrowie. Kliknij w ten link.

1. Medytacja

Jednym z podstawowych i najważniejszych sposobów radzenia sobie z emocjami jest medytacja. Napisałem już jeden artykuł, jak medytacja może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie. Medytacja jest techniką relaksacyjną, która pomaga rozluźnić ciało i umysł. W dzisiejszych czasach wielu ludzi ma bardzo duży problem z tym, żeby skupić uwagę na jednej rzeczy przez dłużej, niż 3 minuty. Jest to wynik tego, jak wiele dzisiaj mamy bodźców zewnętrznych, które wpływają na człowieka. Przy takim natłoku informacji, które dostajemy z każdej strony czasem trudno jest skupić się na rzeczach dla nas ważnych.

Regularna medytacja pozytywnie wpływa na nastrój i ciało. Już udowodniono w wielu badaniach niesamowicie pozytywny wpływ medytacji na działanie mózgu, pamięć i koncentrację.

Głównym celem medytacji jest umiejętność skupienia uwagi na jednej rzeczy. Jest to taki trening umysłu, który pozwala Ci trenować koncentrację. Częstym powodem stresu i emocji, które człowiek odczuwa jest zbyt duża ilość rzeczy na których człowiek chce się skupić na raz. To bardzo często prowadzi do braku działania, rozmyślania, martwienia się i tym samym odczuwania silnych emocji, które możesz odczuwać w ciele.

Medytować warto codziennie najlepiej rano i wieczorem przynajmniej 10 minut. To pozwala wyciszyć umysł, spojrzeć z innej perspektywy na swoje życie i sprawy, którymi chciałbyś się zająć. Często te emocje, które odczuwasz takie jak strach, czy lęk wynikają z rozmyślania nad przeszłością i przyszłością. Stach i lęk pojawiają się wtedy, kiedy człowiek żyje bardziej w swojej głowie.

Jeśli jesteś osobą początkującą to najlepiej zacząć od skupiania się na swoim oddechu słuchając przy tym przyjemnej muzyki w tle, najlepiej z odgłosami natury. To wpływa bardzo relaksująco i rozluźniająco, co pozwala wejść w stan głębokiej medytacji.

Na samym początku wiele osób twierdzi, że medytacja nie jest dla nich i trudno jest się im skupić na tym. Nie warto się tym zrażać na samym początku, gdyż wiele osób, które są bardzo zestresowane i trzymają w sobie wiele emocji ma ten problem. Zmiana nawyków i umiejętność rozluźnienia się wymaga pewnej pracy nad sobą. Dlatego warto być cierpliwym i konsekwentnym.

Polecam Ci indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

2. Trening uważności, czyli mindfulness

Trening uważności, czyli tzw. mindfulness jest techniką w której podobnie, jak podczas medytacji intensywnie trenujemy naszą uwagę. Podczas treningu uważności wchodzimy w rolę obserwatora, którego zadaniem jest tylko i wyłącznie obserwacja własnych myśli, emocji, reakcji naszego ciała.

Umysł jest najbardziej wydajny, wtedy kiedy jest on pusty. Kiedy stajemy się wolni od myśli, wtedy stajemy się ludźmi, którzy są najbardziej wydajni. Technika mindfulness ma za zadanie oczyścić ten umysł z niepotrzebnych myśli, które tylko tworzą niepotrzebny bałagan w głowie. Zamiast widzieć rzeczy, takimi jakie są naprawdę, czyli patrzeć na rzeczy, ludzi i sytuację przez pryzmat tego, jak jest naprawdę to często zdarza się nam patrzeć z poziomu własnych myśli. Jeśli mamy jakieś ograniczające myśli, czy też błędne przekonania to sprawia, że nie możemy działać na pełnych obrotach. 

Samo zauważanie pewnych rzeczy w swoim umyśle i ciele potrafi niesamowicie uwalniająco wpłynąć na nasz stan psychofizyczny. To bardzo często brak świadomości tego, że jesteś napięty powoduje, że człowiek jest spięty. To brak świadomości tego o czym myślimy, kim jesteśmy, jak się czujemy prowadzi do silnego stresu, napięcia w całym ciele oraz podejmowania złych decyzji w życiu codziennym.

Praca nad świadomością siebie i własnego ciała potrafi przynieść niesamowite rezultaty. Wtedy bardziej panujemy nad naszymi emocjami, stajemy się bardziej stabilni. Często to brak świadomości tego, kim tak naprawdę jesteśmy prowadzi człowieka do kompulsywnego rozmyślania, które przynosi tylko wiele problemów.

Trening mindfulness jest doskonałym sposobem, aby nauczyć się lepiej radzić sobie z emocjami i stać się bardziej świadomym siebie. To często brak świadomości siebie prowadzi do braku pewności siebie, niskiego poczucia własnej wartości oraz odczuwania silnego strachu i lęku.

3. Technika uwalniania

Paradoksem emocji jest to, że im bardziej człowiek próbuje kontrolować swoje emocje to tym bardziej one negatywnie będą wpływać na człowieka. Kiedy człowiek odczuwa silny strach lub lęk jest to wynik braku świadomości tego, co odczuwamy w danym momencie i nie pozwalamy sobie na to, aby poczuć siebie i zaakceptować tego, kim tak naprawdę jesteśmy.

Doktor Dawid Hawkins był amerykańskim psychiatrą, który stworzył tzw. mapę świadomości. Jest on autorem wielu książek z zakresu rozwoju duchowego. Większość swojego życia poświęcił na badaniu świadomości człowieka oraz tego, jak emocje wpływają na życie człowieka. Odkrył on technikę uwalniania i zrozumiał prawdziwą naturę emocji.

To dlaczego emocje zaczynają negatywnie wpływać na człowieka wynika z braku akceptacji, tego co czujemy i kim jesteśmy. Kiedy człowiek bardziej żyje w swoim umyśle, czyli ucieka od kontaktu z rzeczywistością to zaczyna odczuwać silny strach czy lęk.

Najlepsza metoda, którą sam stosuje w codziennym życiu i w pracy z moimi klientami jest właśnie technika uwalniania. Należy najpierw zidentyfikować to, co odczuwamy np. lęk i skupić swoją uwagę na tej emocji, a następnie pozwolić sobie na to, aby te emocje przepłynęły przez nasze ciało. Kiedy w pełni zaakceptujesz to, co w obecnej chwili czujesz to te silne emocje, które odczuwam przestaną mieć władzę nad ciałem. Wtedy uwalniasz emocje, które Cię blokowały przed działaniem lub rozluźnieniem się. Jeśli wszystko wykonasz w poprawny sposób, wtedy poczujesz wewnętrzny spokój oraz pełne zrozumienie tego, jakie to były emocje i skąd one się wzięły.

Jest to fenomenalna technika, która niemal natychmiast potrafi przynieść spektakularne efekty i pozwolić Ci uwolnić się od strachu, lęku i innych nieuświadomionych emocji.

4. Praca z cieniem

Umysł człowieka możemy podzielić na trzy główne części tj. świadomość, podświadomość i nieświadomość. 

Świadomy umysł pozwala nam na kreatywne myślenie i uczenie się nowych rzeczy. Jeśli uczysz się nowych umiejętności to potrzebujesz zaangażować swój umysł świadomy, skupić na tym swoją uwagę, aby czegoś się nauczyć lub rozwiązać problem w bardziej kreatywny sposób. 

Umysł podświadomy jest to miejsce naszych schematów, nawyków, programów, doświadczeń i emocji, które zdobyliśmy przez całe swoje życie. Wszystko to, co stało się Twoim nawykiem, każde zachowanie, sposób myślenia, czy działanie staje się w pewnym momencie programem automatycznym. Kiedy wstajesz rano i myjesz zęby, to nie musisz myśleć dokładnie o tym jak to robisz, ponieważ jest to automatyczny program.

Zmierzając już do tego, czym jest tzw. Cień to wytłumaczę Ci czym jest nieświadomy umysł. Jest to część naszej podświadomości. Umysł nieświadomy jest to tzw. Cień opisany przez Carla Junga jednego z najwybitniejszych psychiatrów. Jest to jeden z opisanych przez niego archetypów. Każdy człowiek w swoim życiu doświadczył wyparcia tych cześci siebie, których nie akceptuje. Te wyparte bardzo głęboko do podświadomości różnego rodzaju myśli, emocje, reakcje i zachowania mogą mieć bardzo duży wpływ na życie człowieka. Tworzy się to w wyniku wielu sytuacji, kiedy chcieliśmy się zachować naturalnie, jednak było to wbrew np. powszechnym normom społecznym, dlatego człowiek zaczął to w sobie tłumić.

Często może to prowadzić do wielu problemów, kiedy człowiek np. ma coś ochotę zrobić, ale czuje, że wewnętrznie coś go blokuje przed działaniem. Są to różnego rodzaju ograniczenia i błędne przekonania nt. własnej osoby, które nie pozwalają być człowiekowi wolnym i niezależnym.

Emocje, które odczuwamy w sobie i nie mamy tej kontroli mogą być swego rodzaju maską, pod którą kryją się wewnętrze zranienia i traumy z dzieciństwa. Lepsze zrozumienie siebie, akceptacja siebie w pełni takimi, jacy jesteśmy naprawdę pozwoli człowiekowi raz na zawsze uwolnić się od ograniczających myśli i przekonań.

Na koniec chciałbym podkreślić, że warto pracować nad swoim emocjami po to, żeby lepiej zrozumieć siebie i własną naturę. Stać się wolnym i szczęśliwym człowiekiem. Zdecydowana większość problemów, które człowiek tworzy powstają tylko w jego umyśle. Życie staje się znacznie łatwiejsze, kiedy staje się bardziej świadomy własnej istoty.

Emocje przede wszystkim trzeba w pełni zrozumieć i zaakceptować, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie prawdziwie odzyskać kontrolę nad sobą i swoim życiem. Tylko pełne zrozumienie własnych myśli, zachowań, przekonań pozwoli stać się prawdziwie wolnym.

Praca nad sobą to jedna z najważniejszych rzeczy, które warto zrobić dla siebie oraz innych

Polecam Ci także mój e-book Odczaruj pieniądze – poradnik jak przyciągnąć do siebie pieniądze, bogactwo i obfitość

Ten e-book to 50 stron konkretnej wiedzy jak Twoje myśli, decyzje, nawyki i zachowania mają wpływ na możliwość zarabiania pieniędzy. Został on stworzony z myślą o osobach, które chcą wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. W tym e-booku chciałbym pokazać Ci na czym polega prawdziwe życie w bogactwie i obfitości!

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top