Dlaczego warto postawić na wypoczynek?

W miarę rozwoju naszej cywilizacji da się zauważyć to, jak wielu ludzi żyje w gonitwie osiągania celów. Niestety, bardzo często w wielu przypadkach ma to negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. O ile w osiąganiu celów i dążeniu do realizacji naszych marzeń nie ma niczego złego, często dzieje się to kosztem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Na szczęście osiąganie wielkich celów nie musi się wiązać z poświęcaniem się i cierpieniem. W życiu niezwykle ważny jest balans między pracą i wypoczynkiem. Takie zachowanie równowagi między pracą, a wypoczynkiem może przynieść nam ogromne korzyści! Dobra wiadomość jest taka, że równowaga może przynieść ogromne korzyści również w pracy. Kiedy jesteś bardziej wypoczęty i pełen energii to stajesz się dużo bardziej kreatywny i chętny do działania.

Pracując na co dzień z klientami na indywidualnych spotkaniach zauważyłem, jak wielu ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że tylko ciężką pracą można dojść do upragnionych celów. Takie błędne przekonania mogą prowadzić do pracoholizmu i wykonywania zbędnego wysiłku, który nie jest wcale potrzebny. To nasze przekonania i to jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość sprawia, jak nasze życie wygląda.

Paradoks jest taki, że kiedy człowiek bardziej wrzuci na luz i da sobie więcej czasu oraz przestrzeni na wypoczynek to może znacznie szybciej przyspieszyć osiąganie swoich celów. Dlatego jestem wielkim zwolennikiem tezy, gdzie wypoczynek jest bardzo produktywny. Widzę to na co dzień w swoim życiu, jak i w pracy z moimi klientami.

Kiedy umysł jest spokojny to stajemy się bardziej kreatywni i widzimy więcej możliwości. Łatwiej przychodzi nam rozwiązywanie problemów i podejmujemy lepsze decyzje. Stajemy się bardziej odważni i pewni siebie. To wszystko będzie przekładać się na większe sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie artykuł w którym opowiem Ci o 4 fundamentach, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie psychiczne. Zachęcam Cię do pracy nad tymi bardzo ważnymi elementami życia, które pozwolą Ci wykorzystać czas na odpoczynek najlepiej, jak tylko możesz!

1. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia

Jest to może bardzo banalne, gdyż obecnie trend zdrowego stylu życia stale się powiększa. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że pomimo tego jak z wielu stron słychać o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, medytacji i wypoczynku, tak wciąż jest mnóstwo ludzi, którzy nie potrafią zadbać o odpowiedni balans w życiu.

Wielu ludzi wciąż zapomina o zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb takich jak jedzenie, sen i ruch. To prowadzi do gorszego samopoczucia, większego stresu i większego prawdopodobieństwa na dolegliwości zdrowotne.

Dlatego przy każdej nadarzającej się okazji będę wspominał o tym, jak ważny jest to aspekt naszego życia. Sen dobrej jakości, zdrowe jedzenie, regularna aktywność fizyczna potrafią zdziałać cuda i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Regularna aktywność fizyczna, która trwa minimum 45 minut z częstotliwością 2 do 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, żeby poczuć się lepiej w swoim ciele.

Wydaje mi się, że wszyscy o tym doskonale wiedzą, jakie to jest dobre. Jednak wciąż bardzo niewielu ludzi wciąż to robi. Jak w każdym innym elemencie życia najważniejsza jest konsekwencja w działaniu i regularność, niż sama jakość czy intensywność ćwiczeń. Znajdź aktywność, która przede wszystkim sprawia Ci radość i nie zniechęcaj się na początku, nawet jeśli nie zawsze lubiłeś ruch. Wielu ludziom jest łatwiej, ponieważ już w dzieciństwie wypracowali sobie nawyk aktywności fizyczne. Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie lubiła aktywności fizycznej to zachęcam Cię do tego, żebyś znalazł na początek coś co Ci się podoba i czujesz się z tym dobrze. Na każdą zmianę potrzeba czasu!

2. Medytacja

Jeśli miałbym wskazać jeden nawyk, który jest w stanie totalnie odmienić życie człowieka to z pewnością postawiłbym na medytację. Jeśli chciałbyś więcej poczytać o tym, czym jest medytacja i jak robić to dobrze to kliknij w ten link.

Medytacja jest techniką relaksacyjną, która pozwala Ci rozluźnić przede wszystkim umysł i ciało. Jak pokazało już wiele badań, medytacja ma bardzo pozytywny wpływ na pamięć, koncentrację i wspiera zdrowie psychiczne. Medytacja wzmacnia działanie układu odpornościowego. Medytacja wpływa również korzystnie na regenerację komórek nerwowych i tworzeniu większej ilości połączeń nerwowych, co jest o wiele ważniejsze dla funkcjonowania naszego umysłu. Kiedy jest więcej połączeń to myślimy szybciej i efektywniej!

Medytacja pozwala Ci uspokoić umysł i wejść w stan tu i teraz. To, że człowiek doświadcza stresu, obniżonego nastroju wynika z tego, że zbyt dużo czasu poświęcamy na myśleniu o tym co było lub rozmyślaniu co może się wydarzyć. W ten sposób człowiek próbuje kontrolować rzeczy na które tak naprawdę nie ma żadnego wpływu. Tylko żyjąc w chwili obecnej mamy wpływ na nasze życie i rzeczywistość. Kiedy człowiek jest bardziej skupiony na sobie i na tym, na co ma wpływ, wtedy możemy poczuć swoją moc do działania, pewność siebie, odwagę i wiarę w to, że mamy wpływ na nasze życie.

Medytacja pozwala Ci spojrzeć z roli obserwatora na życie i uświadomić sobie pewne rzeczy. Mindfulness i uważność są to również techniki, które pomogą Ci uświadomić własne ograniczenia i błędne przekonania, które istnieją tylko w Twoim umyśle.

Medytacja pozwala Ci spojrzeć na życie z innej perspektywy. To, że człowiek doświadcza cierpienia, strachu, lęku wynika ze skupiania się na myślach, a nie na rzeczywistości. Najczęściej to właśnie nasze myśli i błędne przekonania doprowadzają do negatywnego myślenia i odczuwaniu negatywnych emocji.

Medytacja jest narzędziem, które pozwala poukładać wiele spraw w głowie i odpuścić pewne sprawy, na które nie mamy wpływu. Tylko wtedy kiedy skupiamy się na rzeczach, na które nie mamy wpływu to tracimy swoją moc do działania.

Medytować warto codziennie przynajmniej 10 minut. Najlepiej rano i wieczorem. Regularność i systematyczność jest tutaj również bardzo ważna. Jak ze wszystkim na początku może być Ci trudno skupić swoją uwagę, jednak każda podjęta próba medytacji pozwala Ci osiągnąć sukces.

Medytacja jest skutecznym narzędziem, które pozwoli Ci zadbać o zdrowie psychiczne. Dzięki medytacji możesz odpuścić wiele negatywnych myśli i emocji. Przede wszystkim zrozumieć, jak wiele rzeczy dzieje się tylko w Twoim umyśle i nie są nawet prawdziwe!

Polecam Ci indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

3. Czas i przestrzeń na wypoczynek

Czasem ludziom wydaje się, że robienie czegoś więcej przyniesie większe korzyści. Jednak jest to błędne przekonanie. Więcej pracy nie oznacza wcale, że praca będzie wykonana lepiej. Trzeba nauczyć się znaleźć odpowiedni balans pomiędzy działaniem, a wypoczynkiem. Czasem nie chodzi o to, żeby robić czegoś więcej, ale inaczej. Czasem nie chodzi o ilość, tylko o jakość tego co robimy. Ciężka praca jest czasem niezbędna. Jednak przychodzi również taki czas, kiedy warto zmienić swój sposób myślenia i postawić na jakość tej pracy. Zmienić sposób myślenia i odpuścić swoje ograniczenia.

Kiedy dajesz sobie czas na wypoczynek to dajesz sobie szansę na spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy. Bardzo często w mojej głowie pojawiają się najlepsze pomysły podczas spaceru.

Umysł funkcjonuje najlepiej, kiedy jest czysty i wolny od natłoku różnego rodzaju myśli. Nadmierne skupianie się i chęć rozwiązania problemów na siłę przynosi często dużo gorszy skutek, niż gdybyśmy nie podjęli żadnego działania.

Jeśli chcesz skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne to potrzebujesz dać sobie czas  i przestrzeń, aby oczyścić umysł.

Wypoczynkiem trudno jest nazwać oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe, imprezowanie w klubie lub innego rodzaju angażujące aktywności. Wypoczynku trzeba się nauczyć, żeby odciąć się od wszystkich bodźców zewnętrznych, które mogą w jakiś sposób wpłynąć na Ciebie.

Również nie zawsze spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi musi być wypoczynkiem. Chodzi o to, żeby pozwolić sobie na to, aby oczyścić umysł z natłoku bodźców i myśli. Zamiast myśleć, bardziej obserwować to, co się dzieje w okół Ciebie.

Spacer do lasu i tylko obserwowanie przyrody jest dobrym pomysłem. Zwykłe leżenie bez oglądania telewizji lub czytania książki również jest świetne, aby tworzyć przestrzeń na wypoczynek.

Im mniej będzie w Twoim życiu bodźców zewnętrznych, tym bardziej możesz oczyścić umysł i w pełni wykorzystać potencjał wypoczynku. Wypoczynek potrafi stać się bardzo efektywny, kiedy robisz to dobrze!

Dodatkowo połączenie tego z medytacją i treningiem uważności pozwoli Ci stać się bardziej kreatywnym i przede wszystkim skutecznym. Czasem nie chodzi o samo działanie, ale żeby lepiej zrozumieć problem, który chcesz rozwiązać i precyzyjnie podejść do sprawy.

Wypoczynku trzeba się nauczyć. Kiedy robisz to dobrze, Twoje zdrowie psychiczne bardzo na tym zyska!

4. Relacje z rodziną i przyjaciółmi

Relacje z naszą rodziną i przyjaciółmi są jednymi z najważniejszych części Twojego życia. Ale nie najważniejszym! W swoim życiu Ty jesteś najważniejsza postacią. Dlatego swoje potrzeby trzeba zawsze stawiać na pierwszym miejscu.

W wielu przypadkach rodzina i przyjaciele mogą nas bardzo wspierać, ale również często być ogromną przeszkodzą. Nie możemy wybrać sobie rodziny, ale z pewnością masz wpływ na to, jak Twoja relacja z nimi będzie wyglądać. Dlatego nie musisz zawsze się godzić na to, czego oczekuje od Ciebie rodzina i przyjaciele. Jeśli będzie to konieczne dla Twojego zdrowia psychicznego to często wchodzi w grę zakończenie toksycznych relacji.

Z mojego doświadczenia w pracy z moimi klientami, wiem jak dużo wpływ na zdrowie psychiczne mają relacje międzyludzkie. Dobre relacje potrafią dać ogromne wsparcie w trudnych chwilach. Toksyczne relacje z kolei mogą być przysłowiowym gwoździem do trumny.

Dlatego zbudowanie dobrych i wartościowych relacji z ludźmi w Twoim życiu to absolutny fundament zdrowia psychicznego. Praca nad sobą, umiejętne stawianie granic, bycie asertywnym to klucz do tego, żeby tworzyć wartościowe relacje.

Zakończenie toksycznych relacji, które tylko wyciągają z Ciebie energię jest koniecznością dla Twojego zdrowia psychicznego. Wiem z mojego własnego doświadczenia, jak i z pracy z klientami jak bardzo pozytywnie to wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne, kiedy zaczniesz otaczać się właściwymi ludźmi.

W budowaniu wartościowych relacji z rodziną i przyjaciółmi najważniejsze jest to, żebyś stawiał własne potrzeby na pierwszym miejscu. Dbanie o swój komfort psychiczny, bycie asertywnym i stawanie granic jest fundamentem w budowaniu każdej relacji. Często to będzie wymagać od Ciebie dużej pracy wewnętrznej, która pozwoli Ci uwolnić się od toksycznych relacji lub w ogóle uświadomić sobie, że pewne relacje nie są dla Ciebie dobre.

Warto wybierać mądrze ludzi z którymi chcesz spędzać swój czas i dzielić się tym, co jest dla Ciebie ważne. Twój czas i życie jest bezcenne, dlatego nie warto go tracić na niewłaściwych ludzi.

Polecam Ci także mój e-book Odczaruj pieniądze – poradnik jak przyciągnąć do siebie pieniądze, bogactwo i obfitość

Ten e-book to 50 stron konkretnej wiedzy jak Twoje myśli, decyzje, nawyki i zachowania mają wpływ na możliwość zarabiania pieniędzy. Został on stworzony z myślą o osobach, które chcą wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. W tym e-booku chciałbym pokazać Ci na czym polega prawdziwe życie w bogactwie i obfitości!

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top