Iść za głosem serca

„Podążaj za głosem serca” – to zdanie, każdy z nas usłyszał w swoim życiu. Jednak tak właściwie co to oznacza? Brzmi to bardzo pięknie i romantycznie pytanie tylko, czy to ma sens? Każdy z nas w swoim życiu wielokrotnie długo zastanawiał się nad podjęciem decyzji i sam sobie zadawał to odwieczne pytanie… Serce czy rozum? Wybrać coś bezpiecznego, pewnego, komfortowego czy może jednak warto zaryzykować i iść w nieznane? 

Przede wszystkim potrzebujemy zrozumieć cały mechanizm podejmowania decyzji i kiedy to robimy tak na prawdę z poziomu umysłu, a kiedy głęboko z poziomu serca.

Jest mnóstwo czynników, które mają wpływ na nasze podejmowanie decyzji. Tylko 5% naszych decyzji podejmujemy z poziomu świadomego umysłu. Pozostałe 95% decyzji podejmujemy schematycznie z poziomu naszej podświadomości zgodnie z naszymi przekonaniami, które siedzą głęboko w nas. 

Mamy przekonania, które nas wspierają lub przeszkadzają w osiąganiu naszych celów oraz marzeń. Nie zawsze każda decyzja może się wydawać dobra, ale im więcej ich podejmujemy tym lepiej możemy poznać siebie. Często te „złe decyzje” dają nam solidną lekcję na przyszłość, dzięki czemu stajemy się bardziej świadomi tego kim jesteśmy, czego chcemy i tym samym możemy zmieniać nasze przekonania na pewne sprawy.

Nasze serce warto sobie wyobrazić jako swego rodzaju kompas w naszym życiu. Serce posiada ponad 60 razy silniejsze pole elektromagnetycznie, niż nasz mózg. To sprawia, że serce jest w stanie widzieć i poczuć informacje znacznie wcześniej i lepiej, niż nasze pozostałe zmysły. Dlatego intuicja i odczuwanie serce można nazwać szóstym zmysłem! 

Serce jest niesamowitym narządem, który ma swój własny „mózg”. Wszystkie narządy wewnętrzne je posiadają. Serce jednak jest wyjątkowe z tego względu, że odbiera bardzo subtelne informacje, która wychodzą daleko po za nasz logiczny umysł. 

Umysł bardziej bym porównał do narzędzia wykonawczego, który ma nas słuchać i znaleźć najlepsze rozwiązania, aby osiągnąć konkretny cel. Jednak to w naszym sercu podejmowane są najważniejsze decyzje. W sercu znajdują się nasze najskrytsze marzenia i uczucia. Kiedy żyjemy z poziomu serca to wtedy czujemy się szczęśliwi, spełnieni oraz kochani. 

Gdyby wszystkie nasze decyzje były podejmowane z poziomu umysłu to życie stałoby się puste i mdłe. Kiedy człowiek stara się kierować tylko tym, co się opłaca i nie bierze pod uwagę własnych uczuć z biegiem czasu poczuje pustkę. W taki sposób możemy zachorować na depresję , stany lękowe i inne choroby, które są wyraźnym sygnałem dla nas, że nie do końca postępujemy w zgodzie z samym sobą. 

Nasz mózg jest bardziej ograniczoną strukturą. Owszem mamy możliwość wizualizacji oraz myślenia abstrakcyjnego jednak jest znacznie bardziej ograniczony względem naszego serca. 

Dlatego często mogą się zdarzać sytuacje w których coś wręcz przerasta Twoje największe oczekiwania. Dzieje się w Twoim życiu coś niespodziewanego i dobrego, ale gdzieś głęboko w swoim sercu człowiek w to wierzył. 

Umiejętność sprawnego podejmowania decyzji oraz odróżnienia od siebie umysłu, emocji i serca jest kluczowe, aby podejmować właściwe dla siebie decyzje.

Głos rozsądku

Oczywiście nasz umysł jest bardzo ważny w momencie, kiedy podejmujemy decyzje. Ale to wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z głosu naszego serca. Wręcz przeciwnie – to decyzje podjęte z głębi naszego serca są najlepsze.

To co często sprawia, że ktoś myli serce z rozumem są… emocje. Emocje to nie jest nigdy dobry doradca w podejmowaniu naszych decyzji. Kiedy kierujemy się emocjami to wcale nie podejmujemy decyzji z poziomu naszego serca. To jest najtrudniejsza rzecz do zrozumienia i nauczenia, aby umieć oddzielić nasze silne emocje od racjonalnego umysłu i spokojnego serca.

Wbrew pozorom bardzo wielu ludzi podejmuje decyzje bardzo emocjonalnie nie używając swojego umysłu i serca. Dlatego później ludzie błędnie interpretują swoje odczucia i rezygnują ze swoich uczuć w wyniku podjęcia złych decyzji. Jednak te decyzje nie były podejmowane z poziom sercu, tylko z poziom emocji. A emocje są bardziej związane z naszym ego i naszym ograniczonym umysłem. 

Głos rozsądku często również może być bardzo ograniczający. Rozsądne decyzje mogą być bezpieczne, pewne i komfortowe. Jednak to może długofalowo doprowadzić do stagnacji. Rozwój wiąże się z podejmowaniem pozytywnych i często odważnych decyzji. 

Najlepiej jest podejmować decyzje, wtedy kiedy mamy spokojny umysł i serce. Kiedy nikt, ani nic nas nie rozprasza i możemy skupić się na swoim wnętrzu. Wtedy bardzo często podejmowanie różnych decyzji staje się bardzo oczywiste i wiele odpowiedzi przychodzi do nas w łatwy sposób. 

Serce czy rozum – ważne decyzje życiowe

Czym warto się kierować, kiedy podejmujemy ważne decyzje życiowe? Zarówno sercem, jak i rozumem. Po co się ograniczać! 😉

Ważne jest to, aby nauczyć się w dobry sposób kierować naszą inteligencją i podążać za naszymi uczuciami.

Każda decyzja, którą podejmujesz powinna być przemyślana, spokojna i pewna. Kiedy odczuwasz pewną dozę niepewności lub strachu, a nawet silnego lęku jest to więcej niż prawdopodobne, że ta decyzja spowoduje wyjście po za Twoją strefę komfortu. Wychodzenie po za swoją strefę komfortu jest bardzo potrzebne, aby się rozwijać i osiągać swoje cele oraz marzenia. 

Każda nasza decyzja powinna być przemyślana i przede wszystkim podjęta przez nas samych. Czasem zbyt mocno ulegamy opinii innych ludzi oraz presji otoczenia, dlatego decydujemy się na to, co nie koniecznie jest dobre dla nas.

Najważniejsze jest to, aby każda decyzja zaspokajała przede wszystkim Twoje potrzeby i to co chcesz. Jeśli podejmujesz decyzje „dla kogoś: jest to najgorsze co możesz zrobić. 

Każdą decyzja powinna być podejmowana najpierw z myślą o nas, a następnie o innych ludziach. My mamy czuć się dobrze i czuć się zaspokojeni w pierwszej kolejności. Kiedy czujesz się dobrze i spokojnie po podjęciu decyzji oznacza to, że to podjąłeś rozsądną i dobrą decyzję również z poziomu Twojego wnętrza!

Czy są sytuacje, w których można kierować się sercem albo rozumem?

Oczywiście zdarzają się sytuacje w których nie mamy zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji. W takich sytuacjach nagłych, kiedy brakuje nam czasu na przemyślane decyzje trzeba podążać za głosem serca i naszej intuicji. 

Pierwsza myśl i uczucie, które pojawi się w Twojej głowie jest tą właściwą. Wszystkie inne przemyślenia i uczucia następujące później będą działaniem racjonalnego umysłu. Dlatego wtedy warto nie zastanawiać się za dużo w takich sytuacjach tylko działać!

Często zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy podjąć ważną decyzję w naszym życiu i mamy zdecydowanie więcej czasu, jednak nie jesteśmy do końca przekonani co wybrać. Wtedy czas i spokój będzie najlepszym doradcą. Jeśli nie czujesz czegoś, nie jesteś do czegoś przekonany, to zdecydowanie nie ma co narzucać na siebie presji, że musisz podejmować ważne decyzje. 

To jest zupełnie normalne, że czasem bardzo długo szukamy odpowiedzi na to jaką decyzje podjąć i nie należy się w tym wypadku spieszyć. Wiele decyzji potrafi przyjść do Ciebie w najmniej spodziewanym momencie i wtedy po prostu głęboko w środku wiesz, że tak chcesz postąpić. 

To właśnie jest moment, kiedy podejmujesz decyzje z poziomu serca! Jest ona spokojna, głęboka, rozważna, logiczna i spójna z Tobą. Wtedy możemy połączyć zarówno serce, jak i rozum. Połączenie doskonałe!

Kierować się sercem czy rozumem? Jak odnaleźć złoty środek?

Nie ma idealnego złotego środka, aby podejmować doskonałe decyzje. Jednak to co uważam jest najistotniejsze, aby podejmować najlepsze możliwe decyzje jest spokój. 

Kiedy nasz umysł i serce są spokojne w trakcie podejmowania decyzji i czujemy silne zaufanie do siebie to z pewnością decyzja jest właściwa. Właściwe decyzje nie zawsze oznaczają tego, że wszystko potoczy się w zgodzie z naszymi oczekiwaniami. Jednak nasza podświadomość doskonale wie, co jest dla nas najlepsze i droga do tego celu czasem bywa kreta i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji 🙂 

Dlatego podczas podejmowania decyzji przede wszystkim staraj się zachować spokój, logiczny rozum, ale nie ograniczony przez strach i komfort. Uczucie wewnętrznego spokoju i zaufania do siebie to najlepsze możliwe połączenie, aby podejmować nawet bardzo trudne życiowe decyzje. 

Największą sztuką będzie opanowanie naszego strachu, silnych emocji, które czasami mocno wybijają z równowagi. Każda decyzja powinna być podejmowania na końcu samodzielnie i trzeba brać za nie odpowiedzialność. Wtedy z biegiem czasu nauczymy się sztuki podejmowania doskonałych decyzji. Przede wszystkim dla siebie, bo nie jesteśmy w stanie uszczęśliwić innych ludzi pomimo szczerych chęci.

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top