Medytacja działa na dobry sen – jak to działa?

Medytacja jest praktyką stosowaną od wielu tysięcy lat w wielu kulturach. Medytacja ma bardzo pozytywny wpływ na nasz umysł. W medytacji przede wszystkim chodzi o obserwacje swoich myśli oraz uczuć bez osądzania ich. Wcielamy się w rolę obserwatora, który z boku obserwuje o czym myślimy, jak się zachowujemy, jak wygląda nasze życie. Medytacja pomaga wejść w głębszy kontakt z samym sobą oraz lepiej zrozumieć rzeczywistość. Medytacja oraz mindfulness pomaga nam spojrzeć na życie z innej perspektywy. Czasem bardzo trudno jest nam zaakceptować pewne fakty, przez co nie potrafimy znaleźć dobrego rozwiązania. Również dzięki medytacji oraz mindfulnessi możemy pracować nad swoimi ograniczającymi przekonani co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Nauka od bardzo długiego czasu interesuje się pozytywnym wpływem medytacji na nasz umysł i ciało. Do tej pory już udowodniono wiele korzyści wynikających z regularnej praktyki medytacji. Medytacja przed snem zdecydowanie jest bardzo dobrym pomysłem i warto wprowadzić tą rutynę do swojego życia. 

Dlaczego warto medytować przed snem? Medytacja ma bardzo duży wpływ na działanie naszego mózgu i autonomicznego układu nerwowego. Co to oznacza w praktyce? Poprzez medytacje możemy w świadomy sposób zrelaksować się i uspokoić. Głównym problemem bezsenności jest zbyt duża ilość myśli, która znajduje się w Twojej głowie tzw. „gonitwa myśli”.

Kiedy jesteśmy tak bardzo mocno skupieniu na ciągłym rozmyślaniu, martwieniu się i siedzeniu w naszej głowie to trudno nam będzie się w pełni zrelaksować przed snem. Kiedy pozwolimy sobie na to, aby naszą głowę zaprzątali zbyt wiele spraw szczególnie przed nocnym spoczynkiem to trudniej będzie nam o spokojny sen.

Warto medytować nawet w przypadku, kiedy nie narzekamy na bezsenność lub problemy ze snem. Żyjąc w ciągłym biegu jednak trudno nam się zatrzymać na chwile i skupić na sobie, dlatego później jakość naszego snu może być niska.

Jak medytacja może pomóc na bezsenność?

Bezsenność dotyczy coraz większej ilości ludzi na całym świecie. Głównym powodem, dlaczego ludzie cierpią na bezsenność jest przede wszystkim stres i zły tryb życia. Możemy wpłynąć pozytywnie na nasz sen i samopoczucie na wiele sposobów. Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, brak używek oraz przede wszystkim dobra higiena snu. Regularność naszego snu zdecydowanie może pomóc w poprawie jakości naszego snu.

Jak zatem medytacja może pomóc Ci w bezsenności? Medytacja przede wszystkim pomaga uspokoić głowę. Głównym powodem bezsenności jest stres oraz nagromadzenie się myśli. Kiedy już człowiek cierpi na bezsenność bardzo często nie ma pełnej świadomości i kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma tak dużo myśli w głowie. Medytacja jest swego rodzaju „lekiem” na to, aby zacząć powoli układać nasze myśli w głowie. Wyobraź sobie to w taki sposób, że w Twojej głowie jest mnóstwo kabli, które są kompletnie pomieszane ze sobą, przez co bardzo trudno jest je rozwiązać. Jednym słowem jest tam kompletny bałagan i chaos. Z tego powodu Twoje myśli nie mogą swobodnie przepłynąć przez głowę i zatrzymują się, co może z czasem doprowadzić do bezsenności. Podczas medytacji nie tylko możemy pozwolić sobie na pełen relaks, ale przede wszystkim zacząć obserwować te wszystkie myśli oraz to co czujemy. Przez to, że wchodzimy w rolę obserwatora i bez osądu przyglądamy się tym wszystkim myślom możemy to wszystko zacząć powoli układać. W pewien sposób za pomocą medytacji robisz sobie porządek w głowie i każdą swoją myśl odkładasz na odpowiednie miejsce na półce w swojej głowie. 

Medytacja jest potężnym narzędziem do tego, aby zacząć pracować nad swoją głową, która nie pozwala Ci zasnąć. Jeśli zaczniesz ją stosować regularnie to jestem absolutnie pewien, że medytacja z czasem pomoże Ci poukładać wszystkie myśli w głowie.

Medytacja na sen – jak zacząć?

Wielu ludziom szczególnie tym, które mają problem z tym, żeby spokojnie wysiedzieć przez chwile bardzo trudno jest zacząć stosować regularnie praktykę medytacji.

Myślę, że najlepszym momentem aby medytować na dobry sen jest to zrobić to tuż przed pójściem spać. Wtedy prawdopodobnie mamy najwięcej czasu i możliwości, żeby spokojnie usiąść. Na samym początku wystarczy medytować 5-10 minut dziennie. Niezwykle ważna jest regularność medytacji. Szczególnie na początku możesz mieć wrażenie, że nic się nie zadziało i nie poczułeś niczego szczególnego.

Być może na samym początku samo to, że siedzisz bezczynnie przez 10 minut może być dla Ciebie cudowną medytacją i nic specjalnego nie musi się dziać. Daj sobie przyzwolenie na to, aby nie mieć kompletnie żadnych oczekiwań wobec tego jak powinno to wyglądać. U każdego medytacja i jej początki mogą wyglądać inaczej.

Często ludzie właśnie podczas pierwszych medytacji doświadczają ogromnego natłoku myśli w głowie, a wiele osób słyszało taką teorię, że w medytacji trzeba nie myślec. Jest to spory błąd, bo nie do końca o to właśnie chodzi. Kiedy pojawia się taki natłok myśli to jest bardzo dobry objaw! Oznacza to, że wchodzimy w kontakt z pewnymi częściami naszego mózgu, których do tej pory nie byliśmy kompletnie świadomi. A to sprawia, że kiedy zaczynamy układać nasze myśli to po jakimś czasie ten natłok myśli będzie znacznie mniejszy. Tym samym po jakimś czasie doświadczysz wewnętrznego spokoju. 

Najlepiej byłoby gdybyś medytował dwa razy dziennie po 10 minut na sam początek. Po 3 miesiącach takiej systematycznej praktyki medytacji na sen doświadczysz znacznej poprawy jakości Twojego snu. Nie znam osobiście innej lepszej rzeczy, która tak bardzo mogłaby Ci pomóc w tym, aby poprawić jakość snu. Bardzo często się zdarza, kiedy prowadzę medytację dla moich klientów, że zasypiają w ciągu 3 minut! 

Medytacja na dobry sen – odpowiedni oddech

W medytacji również warto szczególną uwagę zwrócić na oddech. Często w trakcie praktyki medytacji przed snem zaleca się, aby swoją uwagę skupić na oddechu. To pozwala nam się dużo szybciej zrelaksować i uspokoić głowę. 

Oddech jest związany z działaniem naszego ośrodkowego układu nerwowego. W momencie kiedy oddychamy wolniej i spokojniej to nasze ciało automatycznie zaczyna się rozluźniać. Kiedy nasz oddech jest płytki i szybki nasze ciało zaczyna się napinać. Jest to sprzężenie zwrotne. To znaczy, że kiedy Ty zaczynasz odczuwać w pewnym sytuacjach w swoim życiu stresu to normalne jest, że zaczynasz oddychać szybciej i dużo płycej.

Z tego też powodu odpowiedni oddech stosuje się w medytacji przed snem. Często zalecam swoim klientom z którymi pracuje na indywidualnych sesjach, aby w trakcie medytacji zwrócili uwagę na swój oddech. Bardzo często zdarza się, że jest on płytki i nie wykorzystują pełnego potencjału swojego oddechu. 

Kiedy zaczniesz stosować medytację przed snem skup w pełni swoją uwagę na oddechu. Najpierw zacznij od 10 głębokich wdechów, które trwają ok. 5 sekund, a następnie wykonuj pełne wydechy do samego końca przez 10 sekund. W momencie kiedy wykonujemy pełen wydech nasze ciało automatycznie się rozluźnia. Tym samym wysyłamy sygnał do naszego mózgu, że jesteśmy spokojni, bezpieczni dzięki czemu nasze głowa zaczyna być spokojna. Dzięki temu, będziesz mógł spokojnie zasnąć. 

Afirmacje na sen

Powodem problemów ze snem oraz bezsenności jest ciągłe skupianie się na rzeczach negatywnych oraz martwieniu się o przyszłość. Dlatego często zalecam swoim klientom stosowanie afirmacji. Afirmacje są to pozytywne twierdzące zdania, które można powtarzać w swojej głowie w trakcie medytacji. W trakcie medytacji stajemy się dużo bardziej podatni na różnego rodzaju sugestię, dlatego warto zastosować afirmacje przed snem. 

Nasz mózg działa jak super komputer, który zawiera różnego rodzaju programy. Większość decyzji, które podejmujemy w ciągu dnia są w pełni automatyczne. Podobno wygląda to z naszymi myślami. Są pewne myśli, które pojawiają się bardzo często w Twojej głowie. Im więcej będzie w Twojej głowie myśli negatywnych, w których skupiasz się na swoich problemach oraz martwieniu się tym bardziej będziesz żył w stresie. A to nie pozwoli Ci się w pełni zrelaksować i uspokoić. Dlatego tak ważne jest, aby skupiać swoją uwagą na rzeczach dobrych i pozytywnych. Przygotowałem dla Ciebie listę różnych afirmacji, które pomogą Ci w tym, aby „przeprogramować” swój mózg na nowy, lepszy model 🙂 

  1. Odczuwam w sobie błogi spokój
  2. Kocham siebie i swoje ciało
  3. Jestem bezpieczny
  4. W pełni ufam temu co czuje
  5. Moje ciało jest spokojne i rozluźnione
  6. Jestem wdzięczny za to, co mam 
  7. Jestem wdzięczny za swoją rodziną i bliskich
  8. Akceptuje siebie takiego, jaki jestem
  9. Poradzę sobie w każdej sytuacji
  10. Jestem atrakcyjny i pewny siebie
  11. Moja głowa jest spokojna i czysta
  12. Otacza mnie nieskończona miłość i obfitość
  13. Każdego dnia doświadczam czegoś dobrego
  14. Życie pozytywnie mnie zaskakuje
  15. Moje życie jest magiczne i wygląda ono tak jak chce
  16. Odczuwam w sobie szczęście i radość
  17. Spokój jest moim naturalnym stanem 
  18. Otaczam się ludźmi, którzy mnie wspierają i kochają, za to jaki jestem naprawdę 
  19. Czuję się kochany i wspierany
  20. Wszechświat wie co jest dla mnie najlepsze
  21. Mam absolutne zaufanie do tego co się dzieje i akceptuje to jak moje życie wygląda obecnie
  22. Wierze, że mogę żyć na własnych zasadach
  23. Potrafię się w pełni zrealaksować
  24. Daje sobie przyzwolenie na błędy i porażki 
  25. Znam swoją wartość i nikomu nie muszę tego udowadniać
  26. Jestem doskonały dokładnie taki jaki jestem
  27. Mam w sobie wszystko czego potrzebuje
  28. Poradzę sobie z każda sytuacją w swoim życiu
  29. Jestem wdzięczny za swoje życie i za to kim jestem
  30. Jestem wdzięczny za… 

Wizualizacje na sen 

W trakcie medytacji również warto stosować wizualizację. Wizualizacja jest bardzo dobra techniką, aby w pełni się zrelaksować i zmienić swoje samopoczucie na lepsze. Najfajniejsze wizualizację jakie ja sam stosuje oraz w pracy z moimi klientami na spotkaniach indywidualnych jest wyobrażenie siebie w naturze. 

W trakcie wizualizacji warto skupić się na odczuwaniu wszystkimi zmysłami.

Podam przykład:

„Wyobrażam sobie, że znajduje się na zielonej polanie. Czuje na swojej trzy promienie słońca. Jest piękne, niebieskie niebo. Kładę się na zielonej trawie. Czuje zapach trawy i otaczającej natury. Słyszę przyjemny śpiew ptaków…”

Zwróć uwagę na odczuwanie wizualizacji wszystkim swoimi zmysłami – dotyk, zapach, wzrok, smak, słuch i odczucia wewnętrzne.

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top