Samotność – jak sobie z nią radzić?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju problemy natury psychicznej. Depresja, stany lękowe stają się czymś coraz bardziej powszechnym. Jest to bardzo ciekawe zjawisko biorąc pod uwagę, że żyjemy obecnie prawdopodobnie w najbardziej obfitych czasach w dziejach ludzkości. Choroby psychiczne i związane z tym problemy najbardziej dotykają kraje wysoko rozwinięte. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest coraz bardziej powszechne poczucie samotności wśród ludzi.

Czym jest samotność?

Samotność jest to subiektywny stan emocjonalny odczuwany przez osobę. Poczucie samotności może towarzyszyć nawet ludziom, którzy mają rodziny, przyjaciół i znajomych. Na pozór wielu ludzi, którzy są uśmiechnięci na co dzień w towarzystwie innych mogą cierpieć z powodu samotności, co również wiąże się z depresją i stanami lękowymi.

Z pewnością słyszałeś o przypadkach wielu gwiazd, które popełniły samobójstwo pomimo tego, że odnosiły wiele sukcesów i na pozór mieli szczęśliwe życie. Dlaczego zatem człowiek decyduje się na taki krok mimo, że z zewnątrz mogłoby się wydawać iż ma absolutnie wszystko, aby odczuwać szczęście?

Dlaczego człowiek doświadcza samotności?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć czym jest prawdziwa samotności i z czego ona wynika. Poczucie samotności jest to subiektywny stan emocjonalny. Skoro subiektywny – to oznacza, że to uczucie zależy tylko i wyłącznie od Twojego postrzegania. Generalnie ogólne samopoczucie i poczucie szczęścia nigdy nie zależy od czynników zewnętrznych. Twoje szczęście i poczucie spokoju czy spełnienia jest wynikiem postrzegania przez Ciebie rzeczywistości. Dlatego wielu ludzi pomimo bycia otoczonym przez grono rodziny czy znajomych będą odczuwać samotność w swoim życiu.

Główną przyczyną samotności tak naprawdę jest to, że człowiek nie może być prawdziwym sobą. Jeśli zatem znajdujesz się w środowisku w którym nie możesz w pełni wyrażać tego co myślisz, co czujesz, robić tego co jest prawdziwe i zgodne z sobą to bardzo prawdopodobne będziesz odczuwał samotność.

Tak naprawdę w swoim życiu możesz doświadczać w pełni tylko swojej osoby. Inni ludzie są dla Ciebie lustrami w których możesz się „obejrzeć” i doświadczać swojej osoby. Brzmi dziwnie? Taka jednak jest prawda.

Jeśli zatem chcesz komuś okazać miłość to będziesz również sam doświadczał tej miłości w sobie. Dlatego właśnie dzielenie się z innymi osobami pozytywnymi uczuciami sprawia, że czujesz się dobrze i jesteś spełniony.

Ważne w okazywaniu komuś gestów jest poczucie wolności wyboru. Dlatego ważne jest to, aby działać w zgodzie z własnymi uczuciami. Jeśli nie chcesz komuś okazywać uwagi, bądź zainteresowania jest to jak najbardziej okey.

Problemem dzisiejszych czasów jest to, że środowisko zewnętrzne próbuje wpływać na jednostkę i wywierać presję. Jaki masz być, co masz robić, jak masz się czuć, jak masz się zachowywać – ogólnie przyjęte standardy, które wcale nie muszą z Tobą rezonować. Na początku to wydaje się bardzo fajne, kiedy spełniamy oczekiwania innych ludzi, jednak z biegiem czasu osoba może czuć ogromną wewnętrzną pustkę. Powodem tego jest właśnie to, że osoba została przez środowisko zmuszona do pewnych zachowań, na które ktoś nie koniecznie miał ochotę. Wielu ludzi jednak godzi się na to w obawie przez brakiem akceptacji i odrzuceniem przez środowisko tj. jeśli nie spełniasz pewnych standardów to zostaniesz wykluczony.

Dlatego czasem pomimo robienia dobrych i miłych rzeczy dla innych możesz czuć się z tym źle i odczuwać samotność, ponieważ to nie była decyzja podjęta przez Ciebie, a był to efekt presji wywieranej przez środowisko w którym się znajdujesz.

Z biegiem czasu tego typu presja i spełniania oczekiwań innych ludzi może doprowadzić do depresji, stanów lękowych, wielu chorób fizycznych i oczywiście omawianej tutaj samotności.

W wyniku samotności człowiek również może wpaść w błędne koło wchodzenia w relacje z ludźmi z nadzieją, że to zapełni wewnętrzną pustkę w swoim życiu. Nie jest to właściwa droga. Jeśli podejmujesz decyzje o spędzaniu z kimś czasu tylko dlatego, żeby zaspokajać swoje złe samopoczucie to niestety nie jest dobre dla kogokolwiek w takiej relacji.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Prawda jest taka, że człowiek nigdy nie będzie czuł się samotny, jeśli będzie miał bardzo dobrą relację z samym sobą i będzi podejmował decyzje w zgodzie ze sobą.

Samotność jest wręcz naturalnym stanem człowieka. Wiele czasu w ciągu swojego życia będziemy spędzać samotnie i to jest jak najbardziej w porządku. Człowiek nie powinien bać się samotności, ponieważ to jest naturalny stan.

Samotność jest również ogromną szansą na lepsze poznanie siebie, nawiązanie zdrowej relacji ze sobą, lepsze zrozumienie siebie i swojej natury. Taka wiedza pozwoli Ci podejmować lepsze decyzje, zaspokajać swoje potrzeby i dowiedzieć się czego chcesz od życia.

Aby poradzić sobie skutecznie z samotnością należy zacząć od nawiązania bardzo głębokiej relacji z samym sobą i pokochania siebie w pełni takiego, jaki jesteś naprawdę. To jest pierwszy i najważniejszy krok w kierunku życia o którym marzysz i wyjścia z tego emocjonalnego dołka. Nigdy nie doświadczysz radości z relacji z innymi ludźmi, jeśli w tych relacjach nie będziesz mógł doświadczać tego kim naprawdę jesteś. A to kim naprawdę jesteś to są Twoje wartości, to co możesz podarować innym, to są Twoje talenty i możliwości z którym możesz podzielić się z innymi ludźmi. Potrzebujesz do tego również ludzi, którzy są w pełni otwarci na Ciebie i Twoje potrzeby. 

Każda relacja działa w obie strony. Zawsze najpierw powinieneś pamiętać o sobie i swoICH potrzebach. Jeśli czujesz, że w jakiejś relacji Twoje potrzeby nie są w pełni zaspokajane to oznacza, że ta relacja nie jest dla Ciebie! Wybieraj zatem ludzi, przy których możesz poczuć się w pełni sobą.

Aby poradzić sobie z samotnością nie zawsze są do tego potrzebni inni ludzi. Jako, że to Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje życie to nie musisz uzależniać swojego szczęścia od tego, czy obecnie ktoś znajduje się w Twoim życiu.

Lepiej jest wybrać samotne życie, niż otaczać się ludźmi przy których odczuwasz większą samotność. Taka samotność może być okresem przejściowym tylko w Twoim życiu i czasem na to, abyś lepiej poznał siebie i własne potrzeby.

Przede wszystkim chciałbym, żebyś zmienił swoje nastawienie do samotności. Samotność jest darem, który może pomóc Ci odmienić swoje życie na lepsze! Samotność jest to czas dla Ciebie, dzięki czemu możesz głębiej spojrzeć w siebie i zobaczyć swoje życie z lepszej perspektywy.

Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy narzucają na Ciebie jaki masz być i jak masz się zachowywać to nigdy nie będziesz mógł odkryć swojego pełnego potencjału. Jedyną osobą, która może prawdziwie odkryć i rozwinąć Twój potencjał jesteś Ty sam. To nie oznacza, że masz zostać pustelnikiem – to oznacza, że to Ty wybierasz jakimi ludźmi się otaczasz w swoim życiu. Wybieraj zatem mądrze osoby, przy których możesz rosnąć i rozwijać się. Wybieraj ludzi, przy których czujesz wewnętrznie akceptację i swobodę.

Tak jak również wspomniałem na początku samotność jest subiektywnym stanem emocjonalnym. Nie zawsze odczuwanie samotności jest związane z tym, że problem leży w ludziach którymi się otaczasz. Często chodzi o Twoje nastawienie do nich i z góry zakładanie, że ktoś Cię nie zaakceptuje takiego jaki jesteś naprawdę.

Dlatego, aby to zmienić przede wszystkim zacznij od pracy nad sobą. Pokochaj siebie, akceptuj to kim jesteś i miej odwagę do tego, aby wyrażać siebie w świecie. Czasem może to Cię bardzo zaskoczyć jak wielu ludzi potrzebuje prawdziwej wersji Ciebie!

Poznawanie i odkrywanie siebie jest to bardzo długi proces, który tak naprawdę trwa przez całe życie. Ty i Twoje potrzeby mogą zmieniać się z czasem. Pomyśl o samotności jako czymś dobrym i ważnym dla Ciebie. Tylko w głębokiej samotności jesteś w stanie poznać prawdziwego siebie.

Dlatego niech samotność stanie się dla Ciebie darem!

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top