Czym jest wizualizacja?

Wizualizacja polega na wyobrażaniu sobie efektu końcowego, tego czego chcemy osiągnąć. Możemy wizualizować cokolwiek chcemy. Wyobrazić sobie w jakim miejscu chcielibyśmy mieszkać, jak dużo chcemy zarabiać, jaki konkretnie cel chcemy osiągnąć lub nawet zwiększyć siłę naszych mięśni.

Wizualizacja ma przede wszystkim pomóc nam w osiągnięciu celu. Jeśli będziemy wcześniej sobie wizualizować np. to w jaki sposób wykonać pewną czynność to w trakcie realnego działania zdecydowanie nam to pomoże osiągnąć ostateczny sukces.

Wizualizacje wykorzystują sportowcy, którzy wyobrażają sobie jak wygrywają mecz lub zdobywają decydujący punkt w meczu oraz ludzie sukcesu, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w każdej dziedzinie życia.

Jak działa wizualizacja?

Wizualizacja wykorzystuje pewien fakt o którym wielu ludzi nie ma pojęcia. Nasz mózg nie potrafi odróżnić prawdy od fikcji. Dlatego, jeśli wyobrażamy sobie konkretną sytuację to nasz mózg zakłada, że jest to prawdziwe. Dzięki treningu wizualizacji jesteśmy w stanie nawet zwiększyć siłę mięśni bez żadnych ćwiczeń fizycznych.

Dodatkowo nasz mózg działa jak bardzo sprawny komputer. Mamy zainstalowane różnego rodzaju podświadome programy. 95% naszych decyzji w ciągu dnia podejmujemy podświadomie, a zaledwie 5% to są nasze świadome decyzje. Jeśli więc masz bardzo głębokie przekonanie o tym, że osiągniesz zamierzony cel to z pewnością tak się stanie. Zatem jeśli zaczniesz regularnie wizualizować konkretną sytuację lub cel to Twój mózg będzie chciał za wszelką cenę ten pomysł zrealizować.

Pewne podświadome programy zostały nam „wgrane” w momencie, kiedy byliśmy dzieci i zostały nam one przekazane przez naszych rodziców i środowisko. Możemy te głębokie przekonania zmienić i pracować nad swoja podświadomością, żeby on pracowała na naszą korzyść m.in. dzięki treningowi wizualizacji.

Im bardziej będziesz w coś wierzył, powtarzał i wizualizował tym większa szansa, że to stanie się rzeczywistością.

Wizualizacja będzie podświadomie wpływać na nasze myśli oraz zachowania, które pomogą nam w realizacji założonego celu. W pewnym momencie na pewno zauważysz, że decyzje które podejmujesz w ciągu dnia zmieniają się i to pozwoli Ci osiągnąć założony cel.

Techniki wizualizacji

Najłatwiejszą formą wizualizacji jest wyobrażanie sobie jasnego i konkretnego celu, który chcemy osiągnąć. Wyobrażasz sobie sytuacje w której się znajdujesz np. leżysz na plaży na wakacjach w wymarzonym miejscu lub jedziesz konkretnym modelem samochodu.

Kolejną techniką wizualizacji może być powiązanie naszego celu z innym elementem. Załóżmy, że wizualizując sobie konkretny cel połączysz go z muzyką, której słuchasz w tym czasie. Dzięki temu za każdym razem, kiedy będziesz słuchasz utworu Twój mózg automatycznie będzie kojarzył z wyobrażaniem w Twojej głowie, co będzie wzmacniać wizualizację.

Bardzo ważną rzeczą w trakcie wizualizacji jest poczuć konkretne uczucia i emocje, które będzie odczuwać w trakcie doświadczania naszego celu. Zatem, jeśli wyobrazisz sobie że chcesz mieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu postaraj się poczuć całym swoim ciałem, jakby to się już wydarzyło. To jest bardzo ważne, aby mieć w głowie obraz że to już się stało i poczuć te emocje, które będą Cię wypełniały w tym momencie.

Bardzo dobrym pomysłem jest również napisać opowiadanie w którym dokładnie opisujesz jak będzie wyglądać Twoje życie, jakimi ludźmi chcesz się otaczać, ile chcesz zarabiasz, czego chcesz doświadczyć i co najważniejsze, jak się będziesz czuł z tym kiedy doświadczysz tego wszystkiego. Zapisanie celów i marzeń powoduje, jakbyśmy to zapisywali w swojej podświadomości. Wystarczy to zrobić raz i nasza podświadomość zacznie bardzo intensywnie pracować nad tym, aby pomóc nam osiągnąć założone cele.

Dzięki wizualizacji możemy również przywołać chwile z naszej przeszłości, aby poczuć się lepiej jeśli w danym momencie nasza sytuacja życiowa nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Ważne jest to, aby skupiać się na dobrych, pozytywnych uczuciach i emocjach, Bo to one są najważniejsze, kiedy będziemy chcieli osiągnąć nasz cel.

Jakie rezultaty może dać wizualizacja?

Wizualizacja może dać nam fantastyczne rezultaty w zależności od tego, jaki to jest cel. Możemy wizualizować absolutnie wszystko – dobre zdrowie, bogactwo, sukcesy, miłość, przyjaźń lub konkretne przeżycia. Wielu ludzi dzięki wizualizacji potrafiło uleczyć nowotwory, zarobić ogromne pieniędzy, odnosić sukcesy zawodowe i poznać wartościowych ludzi.

W trakcie osiągania tych celów warto pamiętać, że my sami również będziemy się bardzo zmieniali. Wizualizacja i prawo przyciągania bardzo mocno się ze sobą łączy. Jeśli chcemy osiągnąć założony rezultat to my sami musimy w pewien sposób rezonować z tym, czego chcemy doświadczyć.

Wiele sytuacji jesteś w stanie zwizualizować bardzo szybko jak np. znalezienie wolnego miejsca na parkingu. Z kole długofalowe cele jak osiągnięcie pewnego sukcesu może zająć dłuższą chwilę, gdyż więcej rzeczy musi się zadziać w całym wszechświecie, aby twoje marzenie stało się możliwe.

Jak zacząć z wizualizacją?

Sama wizualizacja jest bardzo prosta – wystarczy położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wyobrażać sobie konkretne sytuacje, doświadczenie lub cel. Skup się dokładnie na tym, jak będziesz się czuł, jakie to wzbudzić w Tobie emocje, jak będzie wyglądało całe doświadczenie. Być może będą tam konkretne osoby, które będą towarzyszyć Ci w danym przeżyciu.

Najważniejsze w treningu wizualizacji jest skupianie swoje całej uwagi na tym czego chcesz. Częstym błędem w trakcie wizualizacji jest skupianie się na odczuciach, których nie chcemy. To duży błąd!

Nasz mózg nie rozumie słowa „NIE”, dlatego skup uwagę na swoich uczuciach i finalnym efekcie.

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top