Kim jest Wewnętrzny Krytyk?

Wewnętrzny krytyk jest głosem, który posiada w sobie każdy człowiek. Powstał on w wyniku przykrych i złych doświadczeń z przeszłości. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że to nie jest Twój prawdziwy głos! Jest to głos ludzi, którzy znajdowali się w Twoim otoczeniu. Często są to rodzice, znajomi, przyjaciele albo ktoś dla nas bardzo ważny np. trener lub nauczyciel.

Zdarza się tak, że kiedy coś nam nie wychodzi lub popełniamy błędy to osoba, która jest tego świadkiem może skomentować to w negatywny sposób. „Jesteś głupi” albo „znowu Ci się nie udało!”. Takie komentarze mogą bardzo mocno podciąć skrzydła. Szczególnie wtedy kiedy jesteśmy dziećmi i nasze poczucie własnej wartości nie jest jeszcze w pełni ukształtowane. Dziecko jest bardzo podatne na krytykę i ocenianie przez innych.

Każdy człowiek chce być akceptowany i spełniać oczekiwania swojego otoczenia. Kiedy tego typu wyrażenia, bądź słowa stają się częstsze mogą one utkwić w głowie człowieka na bardzo długi czas. W pewnym momencie nagle nie potrafimy odróżnić naszego wewnętrznego, ciepłego i dobrego głosu od opinii innych ludzi.

Kiedy człowiek bardziej uwierzy w negatywne, oceniające głosy innych ludzi to jest bardzo duża szansa, że stanie się on dominującym głosem. Słowa mają ogromną moc – szczególnie wtedy, kiedy słyszysz różnego rodzaju komentarze od osób, które są dla Ciebie szczególne ważne np. rodzice. Wtedy dodatkowo nadajesz większą moc takim słowom. Niestety później to może stać się przekonaniem w które człowiek głęboko uwierzy. Wtedy okazuje się, że to w co wierzysz, staje się Twoją rzeczywistością.

Zawsze będziemy chcieli podświadomie dążyć do tego, aby utwierdzić się w przekonania, które głęboko wierzymy. Np. po to, aby spełniać oczekiwania innych ludzi lub zdobyć akceptację otoczenia.

Skąd się bierze Wewnętrzny Krytyk?

Głos Wewnętrznego Krytyka pojawia się w głowie po to, aby teoretycznie uchronić człowieka przed przykrym doświadczeniem. W praktyce Wewnętrzny Krytyk wprowadza człowieka w jeszcze większe cierpienie, niskie poczucie własnej wartości oraz kontroluje wszystkie Twoje działania.

Ten wewnętrzny głos powstaje w wyniku wewnętrznych zranień najczęściej w trakcie wczesnego dzieciństwa. Aby uchronić się przed bólem i cierpieniem oraz spełnić oczekiwania innych, aby zostać zaakceptowanym zaczynamy wypierać nasze Prawdziwe Ja.

Jest to mechanizm, który pozwala dziecku przetrwać w trudnym i niewspierającym środowisku. W pewnym momencie głosy innych ludzi z otoczenia, którzy cały czas próbują na Ciebie wpływać i kontrolować Twoje zachowania staje się w końcu wewnętrznym głosem.

W wieku dorosłym trudno jest odróżnić, który głos jest prawdziwy kiedy człowiek nie ma świadomości siebie, nie wie kim jest, nie zna swojej realnej wartości. W wieku dorosłym zamazuje się to granica miedzy tym, kim naprawdę jesteśmy, a tym, jak oczekiwania innych oraz ich kontrola ukształtowały osobowość człowieka.

Młody człowiek pod presją otoczenia zaczyna kontrolować swoje naturalne reakcje i zachowania co doprowadza do wyparcia prawdziwego Ja, po to aby dostosować się do środowiska w którym się człowiek znajduje. Ma to na celu pomóc w przetrwaniu, ponieważ młody człowiek jest w pełni zależny od dorosłych i jego środowiska.

Jest to zatem mechanizm dobry, który z założenia ma człowiekowi pomóc w trudnym środowisku. Jednak to Ego które zostanie ukształtowane w dorosłym życiu może zacząć człowiekowi przeszkadzać w trakcie osiągania celów i realizacji najwyższego potencjału.

Dlatego w pewnym momencie życia wręcz trzeba się tym zająć i popracować nad ograniczającymi myślami, zmienić swój wewnętrzny głos na bardziej wspierający. Zmienić ograniczające przekonania i skonfrontować się z wewnętrznym głosem, który nas ciągle krytykuje, ocenia, ogranicza działania.

Polecam Ci indywidualny kurs w formie spotkań mojego autorstwa Odkryj swoją prawdziwą moc

Ten kurs jest skierowany do każdego, kto ma dość swojego życia i chciałby coś w nim zmienić. Potraktuj ten kurs jako inwestycje w swoją lepszą przyszłość, bo Twoje życie i szczęście jest bezcenne.

Różnica między Ego, a Wyższym Ja

Wewnętrzny krytyk jest konstruktem Ego. Ego samo w sobie jest dobre, ponieważ pozwala nam przetrwać w środowisku, pozwala nam wyznaczać jasne granice między tym kim jesteśmy, naszymi potrzebami oraz środowiskiem zewnętrznym.

Ego dobrze ukształtowane potrafi stać się wielkim sprzymierzeńcem w osiąganiu celów i realizacji marzeń. Kiedy jednak nasze Ego jest zniekształcone poprzez wewnętrzne zranienia z dzieciństwa, przykre doświadczenia, wtedy Ego potrafi stać się bardzo ograniczające.

Ego z natury potrafi być nadopiekuńcze w stosunku do sytuacji, które wzbudzają w człowieku podobne emocje i zachowania w których kiedyś poczuliśmy się zranieni. Dlatego na samym początku trudno jest człowiekowi zidentyfikować i wyłapać momenty, kiedy to Ego bierze górę i pojawia się w głowie Wewnętrzny Krytyk.

Wymaga to od nas bardzo świadomej pracy nad sobą, często z trenerem mentalnym lub psychoterapeutą, która pozwoli człowiekowi lepiej zrozumieć siebie, swoje myśli, zachowania, nawyki oraz ograniczające przekonania.

Najważniejsze jest to, aby zrozumieć to, że nie wszystkie myśli w Twojej głowie są prawdziwe. Głos Wewnętrznego Krytyka może przybierać różne formy, zarówno może sabotować, jak i kontrolować to, jak się masz dokładnie zachować w danej sytuacji. Wewnętrzny Krytyk może odciągać Cię od działania albo wręcz zachęcać do zachowań, które Ci szkodzą.

Jak zatem odróżnić głos Wewnętrznego Krytyka od głosu Wyższego Ja?

Głos Wewnętrznego Krytyka jest oceniający, chłodny, sabotujący i kontrolujący. Będzie wzbudzał w Tobie strach, lęk i poczucie winy. Nigdy nie będzie wystarczająco dobrze. Często będzie szukał winnego. Znajdzie milion powodów do tego, aby coś zrobić, bądź nie. Może odciągać Cię od działania. Będzie pojawiał się w różnych sytuacjach i uderzał w Twoje największe lęki oraz słabości w najmniej oczekiwanym momencie.

Kiedy usłyszysz głos Wyższego Ja, wtedy poczujesz spokój i ciepło. Jest to głos rozważny, ale przede wszystkim mocno wspierający w każdej sytuacji. Jest to głos płynący głęboko z serca. Będziesz czuć wewnętrzny spokój, opanowanie, miłość i bezpieczeństwo. Mniej myśli, więcej czucia. Wyższe Ja będzie Ci przypominać o tym, jaki jesteś wartościowy, pokaże Ci Twoje dotychczasowe osiągnięcia i podniecie Cię na duchu.

Jak poradzić sobie z Wewnętrznym Krytykiem?

Z pewnością potrzeba sporo pracy nad sobą i dużej świadomości, aby poradzić sobie z głosem Wewnętrznego Krytyka. Ukształtowanie wewnętrznego dialogu na bardziej wspierający zajmuje czas, szczególnie wtedy kiedy jesteśmy wobec siebie bardzo krytyczni.

1. Zauważ, że to Wewnętrzny Krytyk

Kiedy przyjmujesz wszystkie myśli, za swoje własne, często wpadamy w sidła Wewnętrznego Krytyka. Za każdym razem, kiedy pojawia się jakiś negatywny dialog w Twojej głowie należy zauważyć ten głos i nabrać dystansu do tych myśli. Im niższe masz poczucie własnej wartości, tym łatwiej człowiek ulega negatywnym opiniom, które pojawiają się w jego głowie

2. Nabierz dystansu

Wciel się w rolę obserwatora całej sytuacji. Zauważ negatywny dialog. Wtedy zaczynasz odzyskiwać swoją wewnętrzna moc. Pamiętaj o tym, że Wewnętrzny Krytyk zawsze kłamie! Strach i lęk jest iluzją umysłu, który bawi się z Tobą. Ego karmi się Twoimi słabościami.

3. Nawiąż dialog

Kiedy już widzisz Wewnętrznego Krytyka i złapiesz z nim kontakt porozmawiaj z nim. Wewnętrzny Krytyk wyłapuje często tylko pewien kontekst z całości. Cała historia, którą Ci opowiada w większym kontekście nie trzyma się kupy. Np. zaczyna wytykać Twoje błędy w projekcie, ale nie zauważa z kolei tego, jak dużo efektywnej pracy wykonałeś. Nikt nie jest doskonały, ale nie jest to odrazu powód do tego, aby mieć niskie poczucie własnej wartości lub przestać pracować nad czymś.

4. Zaakceptuj siebie w pełni

Wewnętrzny Krytyk ma moc, tylko wtedy kiedy sami sobie na to pozwolimy. Kiedy brakuje nam akceptacji siebie i bezwarunkowej miłości do samych siebie, wtedy ten głos może Cię kontrolować. Zrozumienie siebie, akceptacja swoich niedoskonałości pozwoli Ci uwolnić się od tego Wewnętrznego Krytyka, pozwoli Ci nabrać wiatru w żagle, a z czasem stać się znacznie lepszym człowiekiem.

5. Zacznij mówić do siebie wspierająco

„Dasz sobie radę!” Albo „Maciek, jesteś wartościowy”. Tego typu komunikaty będą lepiej trafiać do Ciebie, kiedy zwrócisz się do siebie, tak jak do drugiego człowieka. Pozytywny dialog i rozmowy z samym sobą pozwolą Ci zbudować pewność siebie oraz odkryć swoją wartość. Warto zauważać w sobie pozytywy i pracować nad swoim wewnętrznym dialogiem.

Dobrą wiadomością jest to, że to Ty sam możesz na nowo ukształtować swoje myśli, zachowania i przekonania, na takie, które są bardziej wspierające. Naucz się mówić do siebie z większą czułością i zrozumieniem, kiedy nie wszystko idzie po Twojej myśli. W trudnych momentach zawsze wybieraj wspierające rozmowy.

Prawda jest tak, że nawet jeśli coś Ci się nie udało to wciąż możesz myśleć o sobie pozytywnie. Porażka to nie jest powód do tego, aby siebie ranić lub umniejszać sobie. Jedyna droga do naszych celów i marzeń to umiejętność nie poddawania się i systematyczne dążenie do celu. Jest to jedyna słuszna droga w życiu każdego człowieka.

W życiu chodzi o to, aby dzisiaj stać się trochę lepszym człowiekiem, niż było się wczoraj. Warto wracać myślami w przeszłość, spojrzeć za siebie i zobaczyć jak długą drogę udało nam się przejść, aby być w obecnym miejscu w życiu. Często przez nasze krytyczne spojrzenie nie potrafimy zobaczyć, jacy jesteśmy wartościowi. Dla wielu osób z pewnością możemy stać się wzorem do naśladowania.

Nie zdajemy sobie często sprawy, że dla wielu ludzi to kim jesteśmy obecnie, może stać się ogromną inspiracją. Kiedy zaakceptujesz fakt, że nigdy nie będziemy doskonali, damy sobie przestrzeń na porażki i będziemy mieli chęć bycia trochę lepszymi, wtedy osiągniemy ogromny życiowy sukces.

Dodatkowo warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy człowiek sukcesu, kiedyś był na początku swojej drogi i każdy potrzebował wielu lat pracy nad sobą, aby zrealizować w pełni swój potencjał.

Dlatego najlepszą bronią przeciwko Wewnętrznemu Krytykowi jest bezwarunkowa miłość, akceptacja siebie, zrozumienie i wdzięczność za to, kim się jest teraz.

Polecam Ci także mój e-book Odczaruj pieniądze – poradnik jak przyciągnąć do siebie pieniądze, bogactwo i obfitość

Ten e-book to 50 stron konkretnej wiedzy jak Twoje myśli, decyzje, nawyki i zachowania mają wpływ na możliwość zarabiania pieniędzy. Został on stworzony z myślą o osobach, które chcą wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. W tym e-booku chciałbym pokazać Ci na czym polega prawdziwe życie w bogactwie i obfitości!

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top