Czym jest Mentoring?

Mentoring jest to relacja pomiędzy mistrzem, a uczniem. Tak naprawdę w takiej relacji zarówno mistrz, jak i uczeń są sobie równi. Rolą mentora jest to, aby naprowadzić swojego mentee(ucznia) w jaki sposób może rozwiązać problem, ale nie dając mu konkretnych rozwiązań. Mentor przede wszystkim dzieli się swoją wiedzą, mądrością i doświadczeniem. Dzieli się również odpowiednimi narzędziami ze swoim mentee, ale to rolą ucznia jest to, aby samodzielnie poradzić sobie z zadaniem. Kiedy jest taka potrzeba mentor może w konkretny sposób wskazać swojemu podopiecznemu jak rozwiązać dany problem. 

Mentor najczęściej będzie miał bogate doświadczenie i wysokie kompetencje w dziedzinie, którą uczeń chciałby podążać. To rolą ucznia jest to, aby podejmować inicjatywę i wykazywać chęć oraz zaangażowanie do pracy. Rolą mentora jest, aby w umiejętny sposób poprowadzić swojego podopiecznego. Najważniejszym celem w mentoringu nie jest samo osiąganie wyznaczonych celów, ale przede wszystkim odpowiedni rozwój osobisty mentee. Celem takiej współpracy jest to, aby w odpowiednim czasie podopieczny był w pełni samodzielny i wolny od wsparcia oraz rad swojego mentora. Dlatego w takiej relacji najważniejsze jest to postawienie na rozwój odpowiednich kompetencji i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, z którymi będzie się mentee mierzył na swojej drodze. Taka relacja może stać się w przyszłości partnerska lub nawet przerodzić się w przyjaźń. 

W całym procesie mentoringu to przede wszystkim mentor wybiera konkretne zadania dla swojego ucznia. Oczywiście wszystko jest oparte na wspólnym planowaniu i osiąganiu założonych celów, ale to przede wszystkim mistrz prowadzi swojego ucznia do wybranego wspólnie celu. 

Dlaczego warto mieć swojego mentora?

Posiadanie swojego mentora ma wiele korzyści. Przede wszystkim uczeń może czerpać wiedzę i mądrość od mentora co zdecydowanie ułatwi mu rozwiązywanie problemów. Taka relacja pomaga uniknąć różnego rodzaju błędów i porażek osoby początkującej w jakiejś dziedzinie. Odpowiednie rozpoznanie i zaplanowanie swoich działań pozwala zaoszczędzić ogromnie dużo czasu, energii i pieniędzy. Często okazuje się, że taka forma współpracy, która nie musi należeć do tanich jest najlepszą inwestycją. Wybranie odpowiedniego mentora to zdecydowanie inwestycja w swój osobisty rozwój. Rozwój odpowiednich umiejętności i czerpanie doświadczenia od mentora potrafi przynieść wiele profitów w przyszłości w postaci szybszego rozwoju zawodowego, umiejętnego radzenia sobie z problemami i lepszych zarobków. 

Mentor służy nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim wsparciem. Częstym powodem, dlaczego wiele osób nie osiąga celów lub nie radzi sobie w jakiś sytuacjach wynika z braku wsparcia osoby o odpowiednich kompetencjach. Dlatego posiadanie swojego mentora pozwoli uczniowi przetrwać najtrudniejsze momenty i osiągnąć swój cel. 

Taka współpraca ma wiele korzyści dla obu stron. Bycie mistrzem tj. Mentorem wymaga od takiej osoby nie tylko posiadanie wiedzy i doświadczenia, ale rozwój umiejętności miękkich, które pozwolą w odpowiedni sposób przekazać wiedzę, naprowadzić podopiecznego na odpowiednie tory i pomóc takiej osobie w rozwoju. Praca z ludźmi jest bardzo wymagająca, dlatego wymaga to od mentora wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej i indywidualnego podejścia do swojego mentee. 

Jak wybrać swojego mentora?

Mentora wybieramy w oparciu o to, co jest naszym głównym celem. Mentor z definicji powinien mieć doświadczenie w dziedzinie, w której chcielibyśmy się rozwijać. Dobry mentor przede wszystkim wyróżnia się wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną, indywidualnym podejściem, cierpliwością, mądrością. Potrafi w jasny i klarowny sposób przekazać swoją wiedzą. Dobry mentor będzie traktował swojego mentee na równi, nie będzie się wywyższał, ani wykorzystywał swojej pozycji mistrza. Mentor podczas rozmowy z Tobą będzie przede wszystkim zadawał otwarte pytania, które pozwolą pobudzić kreatywność podopiecznego, aby to on sam znalazł odpowiednie rozwiązania. Dobry mentor tylko w odpowiedniem momencie będzie wskazywał jak należy postąpić w danej sytuacji dzieląc się swoim doświadczeniem i przemyśleniami. 

Dobrym pomysłem na sam początek jest umówić się z mentorem na pierwsze spotkanie, podczas którego uczeń będzie mógł poznać swojego mistrza. Już po pierwszej rozmowie zarówno mentor, jak i mentee będą wiedzieć czy znajdą wspólny język.

Nasz mentor wcale nie musi być tym najlepszym dostępnym na rynku. Dużo ważniejsze jest to, aby znaleźć nić porozumienia i złapać dobry kontakt. Warto zwrócić uwagę na to, jak podopieczny czuje się w trakcie rozmowy i po zakończeniu. Jeśli te odczucia są bardzo pozytywne to warto postawić na osobę, która może mieć nawet trochę mniejsze kompetencje, ale zdecydowanie lepiej się dogaduje ze swoim mistrzem. Dobra komunikacja jest absolutnie kluczowa w takiej relacji. Jeśli uczeń ma odczucie, że jego mentor równie dobrze mógłby zostać jego dobrym znajomym – jest to dobry znak. 

Mentoring a coaching

Istnieje pewna różnica między coachingiem, a mentoringiem. W przypadku coacha to klient określa swoje cele i zadania, a coach daje odpowiednie narzędzia, dzięki którym klient osiąga zamierzony przez siebie cel. Coach nigdy nie daje gotowych rozwiązań, tylko poprzez umiejętne zadawanie pytań oraz ćwiczeń uczy klienta jak rozwiązywać problemy i szukać rozwiązań. Coaching może dotyczyć wielu obszarów życia tj. rozwój zawodowy, prowadzenie biznesu, zarządzanie czasem, budowanie relacji międzyludzkich czy nawet praca nad swoimi nawykami. Coaching może dotyczyć bardzo szerokiego obszaru, gdzie klient pracuje nad zmianą swojego myślenia oraz przekonań. Wszystko to ma pomóc klientowi skutecznie osiągać zamierzone cele i marzenia. Coach nie musi mieć żadnego doświadczenia w dziedzinie w której chce pomóc swojemu klientowi. Coach uczy swojego klienta samodzielnego myślenia i rozwiązania problemów. 

Mentoring często będzie dotyczył rozwoju zawodowego, więc będzie go można spotkać w różnego rodzaju dużych przedsiębiorstwach i korporacjach, gdzie ktoś będzie miał przygotować swojego podopiecznego do pewnej roli. Mentor przede wszystkim ma odpowiednią wiedzę, kompetencje i doświadczenie, dzięki czemu jest w stanie odpowiednio poprowadzić swojego mentee do celu. Mentor wyznacza cele i zadania do wykonania, aby skutecznie rozwijać swojego ucznia. Taka relacja może stać się partnerska lub nawet przyjacielska w dłuższej perspektywie. 

Może się wydawać, że przez to w takiej roli mistrz jest kimś „lepszym” jednak dla mentora jest to również bardzo rozwijająca relacja, która uczy go umiejętności miękkich, zarządzania ludźmi i rozwija inteligencję emocjonalną. 

Mentor biznesowy

Mentoring biznesowy jest to relacja między osobą, która chce założyć lub prowadzi firmę, a osoba, która ma odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu firmy. Taka współpraca z mentorem biznesowym potrafi przynieść bardzo wiele korzyści. Relacja z taką osobą pozwoli spojrzeć na prowadzenie biznesu z innej perspektywy, pozwoli uniknąć zbędnego ryzyka i będzie wspierać w trakcie trudnych zmian w firmie. Zdecydowanie łatwiejsze staje się prowadzenie firmy, kiedy mamy obok siebie osobę, która pomaga nam w podejmowaniu wielokrotnie trudnych decyzji biznesowych. Taka współpraca pozwoli na zdecydowanie szybszy rozwój przedsiębiorstwa, podejmowanie trafnych decyzji i tworzeniu nowych możliwości rozwoju firmy. 

W przypadku zakładania i tworzenia firmy często zdarzają się trudne momenty podczas których wsparcie w postaci doświadczonego mentora biznesowego pozwolą Ci przetrwać te najtrudniejsze momenty i łatwiej sobie poradzić z różnego rodzaju trudnościami. Warto zastanowić się nad taką współpracą, gdyż inwestycja w odpowiedniego mentora może przynieść ogromne korzyści dla całej firmy. 

Mentor biznesowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które również od wielu lat prowadzą firmę i mają w tym duże doświadczenie. Czasem to właśnie świeże spojrzenie z boku osoby o innym doświadczeniu może pomóc w tym, aby skutecznie rozwijać firmę. Mentor biznesowy pokaże Ci nowe możliwości, na które mógł ktoś nie zwrócić wcześniej uwagi. 

Mentor duchowy

Tak samo jak w biznesie mentora możemy znaleźć w każdej dziedzinie w która chcemy uczyć się od kogoś, kto już przebył drogę którą chcemy podążać. Mentor duchowy jest zdecydowanie szerszym zagadnieniem i nie odnosi się tylko do prowadzenia biznesu. Mentor duchowy pomaga w rozwoju osobistym i duchowym. Praca z taką osobą to przede wszystkim postawienie na swój własny samorozwój. Głównym celem mentoringu duchowego jest odpowiedzenie sobie na pytania tj. kim jestem, czego chce, czego potrzebuje, określenie jasnych celów w rozwoju wewnętrznym. Korzyści z takiej pracy będą dla mentee ogromne. To przede wszystkim budowanie świadomości samego siebie, zmiana sposobu myślenia i przekonań na takie, które wspierają podopiecznego w osiąganiu jego celów. Systematyczna praca z mentorem duchowym to również lepsze radzenie sobie ze stresem, skuteczne osiąganie celów, lepsze zrozumienie siebie i innych, lepsze relacje międzyludzkie i większe poczucie szczęścia. 

Mentoring duchowy to również praca z czakrami energetycznymi, większa świadomość siebie i Wszechświata. Dobry mentor duchowy poprowadzi Cię w odpowiedni sposób, aby stan świadomości ucznia cały czas się rozwijał. Mistrz pomaga uczniowi również odkryć jego ukryte zasoby, dzięki którym będzie mógł dzielić się z całym światem swoją wartością. 

Dlaczego warto skorzystać z mentoringu duchowego? Głównym powodem jest przede wszystkim znacznie szybszy i skuteczniejszy rozwój. Uczeń może uniknąć najczęściej popełnianych błędów przez które można stracić dużo czasu i energii. Biorąc pod uwagę jak szeroką dziedziną jest duchowość warto mieć wsparcie w postaci mentora, który doskonale wie jakich narzędzi ktoś potrzebuje, aby odkryć oraz osiągnąć pełnie swojego potencjału. 

Celem mentoringu duchowego jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu szczęścia i spełnienia życiowego zarówno w sferze materialnej, fizycznej, jak i duchowej. Człowiek może osiągnąć pełnie szczęście, wtedy kiedy połączy ze sobą te trzy najważniejsze elementy tj. Ciało, dusza i umysł. 

 

Zapraszam Cię również do subskrypcji mojego kanału YouTube!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top